Gıda Hattı

Fida coin kaç TL? Fida coin nedir ve hangi borsada var?

17 Kasım 2021, 15:43
Paylaş
Fida coin kaç TL? Fida coin nedir ve hangi borsada var?
Fida coin kaç TL? Fida coin nedir ve hangi borsada var? Fida coin geleceği yatırımcılar tarafından merak edilmektedir. İşte detaylar...

Fida coin kaç TL? Fida coin nedir ve hangi borsada var? Fida coin geleceği yatırımcılar tarafından merak edilmektedir. İşte detaylar...

Fida coin geleceği yatırımcılar tarafından merak edilmektedir. Söz konusu altcoin Binance listelerinde bir hayli şahane işlere imza atmıştır. Uzman kişilerin son görüşlerine göre borsa Token’i Fida, ilerleyen yıllar içerisinde ihtiyaçlara cevap verebilecek bir haline gelecektir. 2021 yılı sonlarına doğru da artış yönünde bir yükselme olabilecektir. Son grafiklerden ortaya çıkan durum bu biçimdedir. 2022 senesinde da tıpkı 2021 yılında olduğu gibi yüksek görülebilecek bir artış yatırımcıyı sevindirecektir. Analiz tahminlerine göre 2022 senesinde 10 dolar civarlarında seyrederken 2023 yılında de 13 dolar civarlarına kadar çıkması beklenmektedir. Uzun vadeli olarak bu biçimde gerçekleşmesi beklenen yükselmeler bazen düşme eğilimine geçeceği asla unutulmamalıdır. Git gel zamanlarında muhakkak takipte kalınmasına fayda vardır.

Fida coin nedir?

Fida coin nedir, açık kaynaklı olarak Serum ticaret sözleşmesi üzerine kurulmuş olan, Solano blok zincirinde destek gören ve merkezi bulunmayan gözetim dışı borsalardandır. Serum olarak isimlendirilen ticaret sözleşmesindeki DEX’te aktif olarak yer alarak büyüyen kullanıcı tabanı arasındaki boşluğu bütünüyle dolduran eksiksiz bir ürün paketi sağlar. Bu platform, Serum oc-chain içerisinde gerçekleştirmiş olan herhangi bir işlemi depo yapan bir backend sistemi sayesinde sarıldığından borsada CoinMarketCap ve Coingecko ile kullanılarak oluşan verileri kendi hizmetlerini sunmasına olanak tanır.

Fida coin yorum

Fida coin yorum değerlendirilirken çoğu coin firmasında bulunduğu gibi uzun süreli olan yatırımlar ile kripto para kullanıcılarını bir hayli mutlu eden bir coin olma yolunda emin adımlarla gidecektir. Geleceği de her yıl artan ivme ile yükselecek anlamında ortaya çıkmıştır. Hazırlanan grafikler eşliğimde profesyonel kişilerin yorumlarından da faydalanılarak Fida coinin uzun sürede güzel bir yatırım sağlayacağı kaçınılmazdır.

Fida coin hangi borsada var?

Fida coin hangi borsada var sorusunu listeler halinde sıralamak istersek:

• Binance
• FTX
• Raydium
• Gate io
• Serum DEX
• Hotbit

borsalarında bulunmaktadır.

Fida coin fiyatı ne kadar?

Fida coin fiyatı 89.77 TL’dir. Bonfida coin piyasa değeri 4.030.449.128 TL’dir. Bonfida coin son 24 saat içerisinde % 9.41’lik bir değişim göstermiştir. Bonfida coin günlük işlem hacmi 42.291.959 TL ve işlem hacmi olarak da bütün coinler arasındaki sıralaması 243’tür.

Fida coin nasıl alınır?

Fida coin nasıl alınır, evvela ilk yapılacak olan işlem yukarda yer alan listedeki borsalardan birine üye olarak aktif hale getirmek olacaktır. Daha akabinde de bu oluşturulan üyelik sayesinde borsada Fida coin sayfasına gelmek zorundasınız. Böylelikle bu coine arzu ettiğiniz miktarda gerçek parayı yatırım olarak sağlayabilirsiniz. Yatırım işlemi gerçekleştirildiği andan itibaren bu sistem içindeki paranız artık bir sanal paraya dönüşecektir. Dilediğiniz zamanda bu sanal para tekrardan gerçek para olacaktır.

Dünya üzerinde güvenilir olan birçok Kripto para alıp satma işlemi gerçekleştirilebilen borsalar bulunuyor. Bunların en popüleri Binance olarak biliniyor. Türkiye'deki pek çok kişi de bu borsaları kullanırken bazı kişiler ise Türk borsalarında işlem yapıyor. Peki Türkiye'de faaliyet gösteren Kripto para borsaları neler? Kripto para uygulamaları hangileri?

Bitcoin veya farklı kripto para türlerini alabileceğiniz Kripto para borsaları:

Kripto para nedir?

Kripto para, güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimidir ve matematik temelli şifrelenmişlerdir. Banka kartlarımız, sanal kartlarımız ya da sanal ortamda yapmış olduğumuz her işlemde senelerdir bu paraları kullanıyorduk esasında. Bankaların kasalarından fiziksel olarak paralar çıkmadan, sanal olarak paraları harcıyorduk ve bir bakıma bu paralar da kripto paralardı çünkü yalnızca sistemlerde rakamsal değişiklikler meydana geliyordu. Yeni nesil kripto paralar da temelde bu mantıkla çalışıyor diyebiliriz. Dünyadaki diğer para birimlerine nazaran bu kadar çok ilgi görmesinin ve sevilmesinin ana sebebi ise organik bir yapıda olması. Yani herhangi bir hükümet ya da merkezi otorite tarafından yönetilemiyor, henüz. Bu da, bu para biriminin daha güvenilir olarak anılmasını sağlıyor.

Kripto para nasıl üretilir?

Paraların merkezi bir otorite ya da hükümete bağlı olmadığını belirtmiştik. Bu paraların üretimi de tıpkı varlıkları gibi bütünüyle kullanıcı temelli bir modele sahip. İlk olarak bilmemiz gerekli olan şey, her kripto para biriminin belirli bir üretim sınırı vardır. Bitcoin'i örnek alacak olursak ilk yayımlanan protokollerinde yalnızca 21 milyon Bitcoin bulunabilir maddesi yer almakta. Yani üretim açısından bir sınırı bulunuyor. Bu sebeple de gün geçtikçe bu paraya olan rağbet artıyor çünkü bulunması giderek zorlaşıyor ve daha küçük parçalara bölünüyor.

Üretim işlemine tekrar dönecek olursak kripto para üretim işlemi kelimenin tam manası ile madencilik (mining) biçiminde oluyor. Yani nasıl altın bulmak için kazılar yapılıyorsa kripto para bulmak için de matematik sorunları, yazılımlar tarafından çözülmeye çalışılıyor. Herkesin çözebilme ve üretebilme hakkı olduğu için de en çok çalışan, daha çok üretiyor diyebiliriz. Evet, siz de gerekli teknolojik sistemlere (temel olarak işlemci gücü ve internet bağlantısı) sahipseniz siz de bu üreticilerden biri olabilirsiniz.

Bitcoin / Kripto para nasıl alınır?

Kripto paraların en popüleri ve en çok yatırım yapılan olan Bitcoin gibi farklı kripto para türlerini de alım satımı yapabileceğiniz birçok site bulmuyor. Peki Bitcion veya diğer kripto paralar nasıl alınır? İşte Türkiye'deki kripto para borsalarından kripto para alım ve satış işlemlerini nasıl yapacağınız ile ilgili bilgiler.

Mining nedir nasıl yapılır?

Kriptopara madenciliği yapmanın çağımızda bir çok yöntemi vardır. Kârlılık, maliyet ve zorluk bakımından bu metotları ayırmak mümkündür.

‌ASIC Madenciliği

‌‌ASIC, yani Uygulamaya Özel Entegre Devreler, kriptopara madenciliği odaklı sistemlerdir. İçlerindeki yazılım ve özel donanımlar, bu devreleri kriptopara madenciliği hayata geçirmek üzere özel birer donanım haline getirmektedir. Çok sayıda işlemciden oluşan ASIC cihazlar yüksek hesaplama kapasitesine sahip olmalarına rağmen çok fazla enerji tüketmektedir. Bu sebeple ASIC cihazlar ile madencilik yapan madencilerin elektrik tüketimini karşılayacak kuvvetli elektrik altyapılarına ihtiyacı vardır.

Bitcoin, Litecoin gibi İş Kanıtı (Proof of Work) madenciliği tabanlı kriptoparalar yüksek hesaplama kapasitesi ihtiyacı sebebiyle artık yalnızca ASIC madencilik cihazları ile üretilebilmektedir.

‌GPU Madenciliği

Bilgisayarların ekran kartlarının işlemcileri Grafik İşlemci Birimi (GPU) olarak adlandırılmaktadır. GPU madenciliği de, ekran kartlarının işlemcileri hesaplama yapılarak işlemlerin doğrulandığı madencilik türüdür. Grafik kartlarının işlemcileri, bilgisayarların işlemcilerine göre çok daha kuvvetlidür ve hesaplama odaklıdır. Bu sebeple Ethereum, Zcash gibi İş Kanıtı madenciliği tabanlı kriptoparaların işlemlerinin doğrulanmasında grafik kartları kullanılıyor.

Ekran kartları, ASIC cihazlara göre çok da uygun fiyatlıdır. Ancak bununla beraber, madenciler, birden çok ekran kartını bir araya getirerek "Rig" adı verilen birden çok ekran kartının bir araya getirilmesiyle oluşan cihazlar kullanmaktadır.

‌CPU Madenciliği

‌‌CPU, yani merkezi işlem birimi (işlemci) ile de madencilik yapmak mümkündür. Evlerde kullanılacak olan bilgisayarlara bir madencilik yazılımı kurarak kolaylıkla ‌CPU madenciliği yapılabilmektedir.

Ancak çağımızda bu yöntem, diğer yöntemlere göre çok düşük performanslı olması nedeniyle artık nerdeyse hiç kullanılmamaktadır. Popüler kriptoparaların büyük çoğunluğu için işlemcilerle madencilik yapmak imkansız hale gelmiştir.

Bilgisayar işlemcileri artık iş kanıtı madenciliğinde kullanılmak yerine, Hisse Kanıtı (Proof of Stake - PoS) madenciliğinde kullanılıyor. Bu madencilik türünde, yüksek hesaplama gücüne gereksinim duyulmadığı için madencilik yazılımının çalışır halde olması ve cüzdanda gelir elde etmeye yeterli miktarda kriptopara olması yeterlidir.

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği, kriptopara madenciliği yapmak isteyen fakat yeterli donanım, zaman, deneyimi veya sermayesi olmayanlar için sunulmakta olan alternatif bir madencilik hizmetidir.

Madencilik yapmak isteyen kullanıcılar, bulut madencilik servislerinden işlemci gücü kiralar ve bu işlem gücünü, istedikleri madencilik havuzuna yönlendirerek kriptopara madenciliği yapabilirler.

Bulut madencilik servisleri, dönemlik kontratlar ile farklı kriptopara madencilik türleri için işlemci gücü kiralamaktadır. Donanım, yazılım, soğutma, bakım, yazılım gibi farklı maliyetleri göz önünde bulundurarak kullanıcılarla çeşitli kontratlar sunmaktadır. İşletme maliyeti için ücret ödenen kontratlar daha pahalı görünse de madencilik gelirleri daha yüksektir. Daha düşük ücretli ve işletme maliyetlerinin bir kısmının madencilik gelirleriyle karşılandığı kontrat paketlerinde ise, madencilik gelirleri daha da azalmaktadır.

Diğer madencilik türlerine göre daha uygun maliyetli görünmesine rağmen bulut madencilik yöntemini tercih eden kullanıcıların kar edebilmesi gün geçtikçe daha da zorlaşmaktadır.

Blockchain nedir?

Kelime anlamı "blok zinciri" olan blockchain aslında bu anlamı karşılıyor. En çok bitcoin ile adı duyulan blockchain, aslında "veri" olan her yerde kullanılabilecek bir teknolojidir. Bitcoin'de bloklar kripto para alışverişine dair bilgileri barındırırken bir başka kullanım alanı olarak sağlık sektöründe hastaların en küçük tıbbi bilgilerini taşıyor olabilir. Bu sistem bloklar halinde ve dağıtık olarak kullanıldığı için takibi mümkün olmayacak bir hale geliyor. Sizden çıkan bilgi, karşı tarafa ulaşana ve kodlar eşleşip bu bilgi açığa çıkana kadar kimse tarafından erişilemiyor, yönetilemiyor veya yönlendirilemiyor.

Bitcoinde kullanılan blockchain teknolojisini ele alacak olursak eğer bloklar üzerinde para alışverişi bilgileri taşınıyor ve her bir işlemin doğruluğu, "bitcoin" kazanmak için problem çözen madenci adı verilen kişiler tarafından sağlanıyor. Böylece yapılan işlemin doğruluğu kesinleşmiş oluyor.

Diyanet'e göre kripto haram mı, caiz mi?

Soru: Dijital kripto paraların kullanımının dini hükmü nedir?

Cevap: Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.

Bitcoin haram mı?

Diyanet'ten yapılan açıklamaya göre kripto para/Bitcoin günah mıdır sorusuna "Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir." denilerek, kripto paranın caiz olmadığı aktarılmış.

Kripto para (veya kripto varlık), işlemlerini güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal dövizdir. Kripto varlıklar, merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerin aksine tümüyle merkeziyetsizlerdir. Her bir kripto paranın merkeziyetsizliği, umumi işlem veri tabanı olan dağıtık muhasebe defteri (ledger) olarak işlev gören bir blok zincirinden gelmektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.