Gıda Hattı

Ferrero’daki Salmonella salgını, Belçika’da 19 kişiyi hastanelik etti!

14 Mayıs 2022, 12:08
Paylaş
Ferrero’daki Salmonella salgını, Belçika’da 19 kişiyi hastanelik etti!

Lüksemburg’taki Ferrero fabrikası kaynaklı Salmonella salgını son olarak 62 kişinin hasta olması, 19 kişinin ise hastaneye kaldırılması ile ilişkilendirildi. Bunlar arasında birçok küçük çocuğun günlerce hastanede yattığı öğrenildi.

8 Nisan’da Gıda Zinciri Güvenliği Federal Ajansı (FASFC), çikolata üreticisi Ferrero’nun Arlon, Lüksemburg’ta bulunan fabrikasının iznini iptal etmiş ve burada üretilen tüm ürünleri geri çağırmıştı.

Bu karar birçok Avrupa Birliği ülkesi ve İngiltere’de onlarca insanın Salmonella enfeksiyonundan etkilenmesinden sonra alınmıştı. Salmonella türlerine yapılan genetik testler, Avrupa genelindeki bu salgının Arlon’daki Ferrero fabrikası ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Birkaç hafta önce, Belçika’daki Salmonella vaka sayısının 29 olduğu biliniyordu. Ancak geçtiğimiz gün basına yansıyan haberlere göre Belçika Gıda Zinciri Güvenliği Federal Ajansı (FASFC), bu sayıyı 62’ye çıkardı. Ajans yaptığı açıklamada bu sayının daha fazla artmasını beklemediklerini de ifade etti.

Firma, tekrar üretime başlamak için fabrikada temizlik yapıyor!

Bölgesel sağlık yetkilileri belirlenen 62 vakadan 44’üne ulaştı.

Brussels Times’ta yer alan habere göre FASFC sözcüsü Hélène Bonte, “Bu 44 kişiden 19’u, 1 ile 5 gün arasında hastanede yattı. Vakaların yaş ortalaması 6. En yaşlı kişi 46 yaşındaydı. En çok görülen belirti ishal, karın bölgesinde ağrı ve ateşti. Çocukların hastalığı yetişkinlere göre daha ağır geçirdiği anlaşıldı” dedi.

Şu anda söz konusu fabrikada kapsamlı bir temizlik operasyonu sürüyor. Ferrero, 13 Haziran’da tekrar üretime başlamak izin başvurusunda bulundu. Eğer izin alınırsa, 3 aylık bir deneme süreci başlayacak, bunun sonunda da bir değerlendirme yapılacak.

Federal Tarım Bakanı David Clarinval, yaptığı basın açıklamasına “Olay çok büyük. Özellikle fabrikanın çok sayıda çalışanı için. Fabrikanın mümkün olan en hızlı şekilde tekrar açılması için çalışıyoruz. Fabrikanın tekrar açılması firma, çalışanlar ve çikolata severler için güzel bir haber olacak” ifadelerini kullandı.

Lüksemburg’taki savcı tarafından salgınla ilgili bir soruşturma da başlatıldı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.