Gıda Hattı

Ferrero, Türk fındığı için hangi çağrıyı yaptı?

9 Mayıs 2018, 13:14
Paylaş
Ferrero, Türk fındığı için hangi çağrıyı yaptı?

Türkiye’nin dünya üretiminin yüzde 80’inini gerçekleştirdiği fındıktan vazgeçmemesi gerektiğini belirten Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gagliasso, “Ağaçları gençleştirin, verimi ve kaliteyi artırın.” çağrısı yaptı.

Nutella ve Kinder markalarıyla bilinen dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden İtalyan Ferrero’dan Türkiye’ye fındık konusunda uyarı geldi.

ferrero-urun-gidahatti “Fındıkta esas unsur kalite”

Türk fındığının en büyük kullanıcısı olan ve 2014 yılında Türkiye’nin en büyük fındık ihracatçısı Oltan Gıda’yı satın alan Ferrero yöneticileri, Ankara’da bir grup gazeteciyle sohbet toplantısında bir araya geldi.

Ferrero Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Aldo Kaslowski 2017’yi 1 milyar dolar ciro ile kapattıklarını, bunun 700 milyon dolarının ihracattan geldiğini söyledi.

aldo-kaslowski-ferrero-gidahatti
Ferrero Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Alda Kaslowski

Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gagliasso ise 2017’de ihracat artarken, ihracat birim fiyatının 2016’ya göre yüzde 20 azalışla kilo başına 6.9 dolara gerilediğinin hatırlatılması üzerine, “Bunun ana nedeni üretim miktarı. Gelecekte de dalgalanma devam edecek. Ancak esas unsur, kaliteli ürün. Şu anda 2018 için kaliteli fındık yüzde 15 dolayında daha pahalı satılıyor. Buna karşılık kalitesiz fındığın fiyatları düşse de satılmama ihtimali var” karşılığını verdi.

Türk fındığındaki sorunlar

Gagliasso, Türkiye’de ekonomik olmadığı gerekçesiyle fındık ağaçlarının sökülmesinin teşvik edildiği vurgulanan toplantıda, Türkiye’nin fındıktaki temel sorunlarını; bahçelerin küçük, ağaçların yaşlı ve iyi tarım uygulamalarının eksikliği olduğunun altını çizdi.

Şili ve ABD gibi yeni fındık üretimi yapılan yerlerde hektar başına 2.5-3 ton, İtalya’da 1.8-2 ton fındık elde edilirken, Türkiye’de bu miktarın ortalama 1 ton olduğuna dikkat çeken Gagliasso, Ferrero’nun desteklediği model fındık bahçelerinde, küçük müdahalelerle verimi yaklaşık yüzde 30 artışla 1.3 tona çıkardıklarını söyledi.

Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gagliasso

“Fındıktan vazgeçilmemeli”

Fındık ağaçlarının sökülmesi yerine ağaçların gençleştirilmesi, sulama, gübreleme ve ilaçlamada modern tekniklerin kullanılması gerektiğini vurgulayan Stefano Gagliasso, “Fındıktan vazgeçilmemeli. Bunun yerine kaliteye önem veren çözümler üretilebilmeli. Yaklaşık 450 bin fındık üreticisi var. Yıllık üretim 600-650 bin ton dolayında. Neredeyse üretici başına 1 ton. Burada esas sorun ölçeğin küçük olması. 70 yaşında fındık ağaçları var. Oysa fındığın ömrü ortalama 25-30 yıl. Daha çok kazanmanın yolu daha kaliteli üretimden geçiyor. Biz model bahçelerde hem verimin, hem kalitenin artırılabileceğini gösterdik. Uygulamaların bir kısmı maliyet barındırmayan zirai uygulamalar, bir kısmı da cüzi yatırım isteyen mekanik uygulamalar. Bu sayede hektarda ortalama verim 1.3 tona çıkarken, üreticinin kazancı da yüzde 12 ila yüzde 15 oranında arttı” bilgisini verdi.

ferrero-turkiye-azmi-gumusluoglu-gidahatti “Fındıkta ölçek ekonomisine geçilmeli”

Dünya fındık üretiminin yüzde 80’inin Türkiye’de gerçekleştiğine dikkat çeken Ferrero Türkiye Genel Müdürü Azmi Gümüşlüoğlu da, verim ve gelir artışı için tarımın diğer alanlarında olduğu gibi fındıkta da ölçek ekonomisine geçilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye’nin dünya fındık piyasasındaki ağırlığının gelecek 20 yılda devam edeceği öngörüsünü dile getiren Gümüşlüoğlu, “Bu zaman zarfında ikinci bir güçlü rakip henüz görünmüyor. Fiyatlar nedeniyle fındık dikimi yapılan ülkeler var. Burada önemli olan kaliteli ürün üretmek, fındığı yüksek katma değerli ürünler olarak ihraç edebilmek” ifadelerini kullandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.