Gıda Hattı

Ferrero, Trabzon’daki fındık fabrikasını geçici olarak kapattı

30 Temmuz 2018, 10:19
Paylaş
Ferrero, Trabzon’daki fındık fabrikasını geçici olarak kapattı

Oltan Gıda’yı 2014 yılında satın alarak Türkiye’nin en büyük fındık toplayıcısı haline gelen İtalyan çikolata üreticisi Ferrero, Trabzon’un Maçka ilçesi Esiroğlu mahallesindeki 300 işçinin çalıştığı fındık fabrikasını 6 ay süreyle kapattı. Yapılan açıklamada, “yüksek kalitede üretim” için üretim tesislerinde bazı aktivitelerin askıya alındığı bildirildi.

İtalyan şirketi Ferrero tarafından, 30 yıldır faaliyette olan ve 300 işçinin çalıştığı Maçka Esiroğlu’ndaki fabrikanın çalışanlarına tebliğ edilen kararda, işçilerin 27 Temmuz’dan 15 Ocak 2019 tarihine kadar ücretli 6 aylık izne çıkartıldığı ve fabrikada üretimin askıya alındığı kaydedildi. Kararın tebliğ edilmesinden sonra vardiyaya gelen işçiler, fabrikadan ayrıldılar.

15 Ocak’a kadar üretim durduruldu

Şirketin çalışanlarına yönelik tebligatta, “Tedarik Zincirinde Mükemmellik’ programının bir parçası olarak; Ferrero Fındık İthalat Ve İhracat A.Ş., Türkiye’deki fındık tedarik zincirindeki kaliteliyi artırmak amacıyla üretim süreçlerini kısmen askıya alacaktır. Bu nedenle, 27 07 2018 tarihi itibarıyla Ferrero Fındık İthalat ve İhracat A.Ş.’nin Esiroğlu Mahallesi’nde bulunan tesisindeki üretimin 15.01.2019’a kadar askıya alınmasına karar verilmiştir” denildi.

Kaliteyi artırmak için…

Türkiye’nin en büyük fındık toplayıcısı Ferrero Fındık tarafından yapılan yazılı açıklamada da, fındık değer zincirindeki kaliteye aktif olarak katkı sağladıkları ifade edildi. Açıklamada, “Kendisini Türk fındık sektörünün gelişmesinin devamına ve ulusal fındık değer zincirindeki kaliteye adamış, Türkiye’deki sadık bir paydaştır. ‘Değer Zinciri Boyunca Mükemmellik’ programımızla fındık değer zincirindeki kaliteye aktif olarak katkı sağlamaktayız. İlk adım olarak çiftçilerin fındık bahçelerindeki kalite ve verimi arttırabilmelerine destek olmak amacıyla 2015 yılında ‘Ferrero Değerli Tarım’ uygulamasını başlattık. Bu sene içinde ise ilk kez çiftçileri kaliteli fındık için ödüllendiren fiyat kalite mekanizmasını hayata geçirdik” denildi.

Tesislerdeki bazı aktivitelerin askıya alındığı vurgulanan açıklamada, “Bundan sonraki aşamada ise tüm üretim tesislerimizde Türk fındık sektöründe daha yüksek kalitede üretim ve daha yenilikçi üretimi destekleyecek bazı değişiklik ve gelişmeler yapılacaktır. Bunun gerçekleşebilmesi için üretim tesislerimizdeki bazı aktiviteler ise askıya alınacaktır. Bu bağlamda çalışanlarımıza yönelik her türlü tedbiri almakta ve yerel uygulamaların ötesinde davranmaktayız. Bu girişim Ferrero Fındık’ın Türkiye’ye ve Türk fındığının yetiştiği bölgelere olan bağlılığını teyit eder niteliktedir” ifadelerine yer verildi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.