AramaArama
Gıda Hattı

Fermente süt ürünleri kalp krizini önlüyor

2 Kasım 2018, 21:17
Paylaş
Fermente süt ürünleri kalp krizini önlüyor

Araştırmaya göre sık sık fermente süt ürünleri tüketen erkeklerde kalp hastalığına yakalanma riski, tüketmeyenlere göre daha düşük.

Sık sık yoğurt, peynir gibi fermente süt ürünleri tüketen erkeklerde kalp krizi geçirme ihtimalinin, bu ürünleri az tüketenlere kıyasla daha düşük olduğu kanıtlandı. Doğu Finlandiya Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın bir diğer sonucu ise, mayalı olmayan süt ürünlerinin aşırı tüketiminin kalp hastalığı riskini yükselttiği şeklinde. Söz konusu araştırma British Journal of Nutrition dergisinde yayınlandı.

Daha önceki çalışmalar mayalı ya da fermente süt ürünlerinin kan yağ içeriği ve kalp hastalığı riski üzerinde diğer süt ürünlerinden daha olumlu etki gösteriyor. Fermente süt ürünlerine örnek olarak peynir, yoğurt, kuark, kefir, ayran veriliyor.

2 bin erkek 20 yıl izlendi

Doğu Finlandiya Üniversitesi tarafından sürdürülen Kuopio İskemik Kalp Hastalığı Risk Faktörleri Çalışması, mayalı ve mayalı olmayan süt ürünlerinin etkisini inceledi. Çalışmaya yaklaşık 2 bin erkek katıldı. Beslenme alışkanlıkları çalışmanın başında kaydedilen katılımcılar ortalama 20 yıl boyunca izlendi. Bu süre zarfında 472 kişi koroner kalp rahatsızlığı geçirdi.

Katılımcılar arasında, %3,5'ten düşük yağlı fermente süt ürünü tüketimi en yüksek olan grupta kalp hastalığı riskinin, en düşük tüketim grubundan %26 daha düşük olduğu gözlendi. Yüksek oranda yağ içeren peynir gibi fermente ürünlerde ise bu yönde bir fark tespit edilmedi.

fermente süt ürünleriAşırı süt tüketimine dikkat

Diğer yandan, fermente olmayan süt ürünlerini aşırı tüketen grubun da kalp hastalığı riskinde artış görüldüğü bildirildi. Bu kategoride en fazla tüketilen ürün süt oldu. Aşırı süt tüketimi günde ortalama 0,9 litre olarak belirtildi.

Bu çalışma mayalanmış süt ürünlerinin mayalanmamış olanlara göre üstünlüğünü bir kez daha ortaya koydu. Buna neden olan mekanizma henüz anlaşılamamış olsa da fermentasyon sürecinde oluşan bileşiklerin bu konuda etkili olduğu düşünülüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.