Gıda Hattı

Fermente kahve mükemmel kahve tadını sunabilecek mi?

21 Eylül 2016, 09:52
Paylaş
Fermente kahve mükemmel kahve tadını sunabilecek mi?

Ayran, yoğurt ve turşu gibi uzun bir geçmişe sahip olanların yanında, birçok yeni fermente gıda piyasaya sürülüyor. Aroma maddeleri, tatlandırıcılar ve bazı süt proteinleri bu ürünler arasında. Fermente kahve de kısa bir süre sonra fermente gıdalar arasındaki yerini alabilir.

ABD merkezli bir biyoteknoloji firması olan Afineur firması, fermente kahve üretmek hedefiyle yola çıktı.

Fermantasyon işlemiyle kahvedeki acı tatların ortadan kaldırılmasını hedefleyen firma, doğal mikroorganizmaların kakao ve tahıl gibi ürünlerin özelliklerini nasıl değiştirebileceğini araştırıyor.

kahve-cekirdek-gidahatti

Kahve nasıl fermente ediliyor?

Afineur firması fermente kahve hedefi için genetik mühendisliği yolunu tercih etmedi. Firma bunun yerine çok sayıda mikroorganizmayı inceledi ve acı tatları ortadan kaldıran 5 türü tespit etti.

Belirlenen mikroorganizmalar birlikte kullanıldığında, 2 günlük bir fermantasyon işlemi ile henüz kavrulmamış yeşil çekirdeklerdeki acı tatları ortadan kaldırabiliyor.

Kahveler her zaman olduğu gibi kavrulduğunda, fermantasyon için kullanılan mikroorganizmalar ölüyor ve acılığı ve ekşiliği daha az, daha aromatik bir kahve elde ediliyor.

Firma yetkilileri fermente kahvenin henüz başlangıç olduğu, birçok yeni ürünün piyasaya sürüleceği görüşünde.

kahve-gida-gidahatti

Fermantasyon tat dışında da bazı faydalar sunabilir

Firma tadın yanında belirli fonksiyonlara sahip bir kahve üretmeyi planlıyor.

Afineur’un eş kurucusu Dr. Camille Delebecque, “Sonraki ürünümüz acı ve ekşi tadı azaltılmış olmanın yanında, sindirim sistemini rahatsız etmeyen kahve. Kahve içenlerin %20’si, kahve tüketimi sonrasında sindirim rahatsızlığı yaşıyor. Kahvedeki hangi bileşenlerin sindirim sorunlarına yol açtığını biliyoruz. Bu bileşenleri ortadan kaldıracak mikroorganizmaları da tanımladık.” diyerek sonraki hedefleri hakkında bilgi verdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.