Gıda Hattı

FED faiz toplantısı ne zaman yapılacak? 2022 FED faiz kararı toplantısı

9 Haziran 2022, 14:48
Paylaş
FED faiz toplantısı ne zaman yapılacak? 2022 FED faiz kararı toplantısı
ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Toplantıdan 50 baz puanlık faiz artışı çıkması beklenirken; Fed Başkanı Jerome Powell'ın piyasalara vereceği mesajlar kritik önemde olacak. FED bir önceki toplantısında faizi yüzde 50 baz puan artırarak yüzde 1'e yükseltmişti. Peki, FED faiz toplantısı ne zaman yapılacak? 2022 FED faiz kararı toplantısı ne zaman? Detaylar haberimizde...

FED'in faiz kararını ne zaman açıklayacağı gündemde yer almaya devam ediyor. Piyasalarda yaşanan hareketlilikle altın fiyatları yukarı yönlü işlemine devam ederken, gözler de piyasaları etkileyecek olan FED'in faiz kararına çevrildi. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) daha hızlı faiz artırımına gidebileceği beklentisi arttı. Peki, FED faiz toplantısı ne zaman yapılacak? 2022 FED faiz kararı toplantısı ne zaman? Detaylar haberimizde...

FED faiz toplantısı ne zaman yapılacak?

  • Fed’in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı 14 – 15 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.
  • Fed 15 Haziran'da Türkiye saati ile 21:00’de faiz kararını açıklayacak.

FED faizi artar mı?

Enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini söyleyen Fed Başkanı, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri halinde daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini ifade etti.

Bankanın, son olarak 50 baz puanlık faiz artışına gittiğini hatırlatan Powell, devam eden faiz artırımlarının uygun olacağını düşündüklerini dile getirdi. Gelecek iki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımına gitme fikrinin de Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) geniş destek bulduğuna dikkat çeken Powell, şunları söyledi:

“Fed, enflasyon düşene kadar faiz oranlarını daha kısıtlayıcı seviyelere yükseltmekten çekinmeyecek. ’Finansal koşullar uygun, enflasyonun düştüğünü görüyoruz’ diyebileceğimiz bir noktada olduğumuzu hissedene kadar gideceğiz.” Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Çin’deki karantinalar gibi ABD dışındaki gelişmelerin de ekonomide belirsizliğe neden olduğuna işaret eden Powell, bunların büyümeyi aşağı, enflasyonu ise yukarı yönlü baskılayabileceğini söyledi. Fed son toplantısında beklentiler dahilinde politika faizini 50 baz puan arttırmıştı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.