Gıda Hattı

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2022 Temmuz FED faiz toplantısı ne zaman?

22 Haziran 2022, 17:00
Paylaş
FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2022 Temmuz FED faiz toplantısı ne zaman?
ABD Merkez Bankası (Fed) son toplantısını haziran ayında yaptı. Son açıklamada faiz 75 baz puan artırılarak yüzde 1.75'e yükseltildi. Peki; FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2022 Temmuz FED faiz kararı toplantısı ne zaman? Detaylar haberimizde...

FED faiz kararının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. ABD Merkez Bankası (Fed) son toplantısını haziran ayında yaptı. Son açıklamada faiz 75 baz puan artırılarak yüzde 1.75'e yükseltildi. Peki; FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2022 Temmuz FED faiz kararı toplantısı ne zaman? Detaylar haberimizde...

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

FED faiz kararı 26 Temmuz ve 27 Temmuz tarihlerinde açıklanacak. Açıklama 27 Temmuz’da yapılacak.

En son piyasaların merakla beklediği haziran ayı faiz kararı açıklandı. Fed faizi 75 baz puan artırarak yüzde 1.75'e yükseltti. Böylece son 28 yılın en yüksek faiz artışı gerçeklemiş oldu. Faiz kararı 10-1 oyla alındı. Esther George faizin 75 baz puan artırılmasına karşı çıktı, 50 baz puan artırım için oy verdi. Fed yetkililerinin 2022 sonu için ortalama fed fon faizi beklentisi yüzde 3,4 oldu. 2023 sonu için ortalama fed fon faizi beklentisi yüzde 3,8 olarak gerçekleşti.

YÜZDE 2 ENFLASYON HEDEFİ KORUNUYOR

Fed'in uzun vadede maksimum istihdam ve  yüzde 2 oranında enflasyon elde etmeyi hedeflediğini belirten Komite, bu hedefleri desteklemek için Komite, federal fon oranı hedef aralığını yüzde 1,50-1,75'e yükseltmeye karar verdi ve hedef faiz aralığında artışların devam etmesinin uygun olacağını belirtti.

"Komite, enflasyonu yüzde 2 hedefine geri döndürmeye kararlıdır" ifadesinin kullanıldığı açıklamada, ekonomik görünüm için gelen bilgilerin etkilerinin izlemeye devam edileceğini belirtti.

"Komite, hedeflerine ulaşmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması durumunda, para politikasının duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacaktır" ifadelerinin de yer aldığı açıklamada, Komite'nin değerlendirmelerinde halk sağlığı, işgücü piyasası koşulları, enflasyon baskıları ve enflasyon beklentileri ile finansal ve uluslararası gelişmelere ilişkin okumalar da dahil olmak üzere çok çeşitli bilgileri dikkate alacağı vurgulandı.

BİLANÇO DARALTMA DEVAM EDECEK

Komite, buna ek olarak Mayıs ayında yayınlanan Fed Bilançosunun Büyüklüğünü Küçültme Planlarında açıklandığı gibi, elindeki Hazine kağıdı ve mortgage destekli menkul kıymetleri azaltmaya devam edeceğini vurguladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.