Gıda Hattı

FED beklentileri boşa çıkarmadı, faizi artırdı

17 Aralık 2015, 09:33
Paylaş
FED beklentileri boşa çıkarmadı, faizi artırdı

Amerikan Merkez Bankası (FED) küresel ekonomi piyasalarının merakla beklediği faiz kararını açıkladı. 10 yıl aradan sonra ilk kez artışa giden FED, yüzde 0-0,25 aralığındaki politika faizlerini yüzde 0,25’e yükseltti.

Piyasalardaki genel beklenti FED’in faizleri 0,25 puan artıracağı yönündeydi. Yüzde 0-0,25 aralığındaki politika faizlerini yüzde 0,25’e yükselten ABD Merkez Bankası (FED), böylece 10 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitmiş oldu.

FED Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) yaptığı toplantıdan yansıyan ve faiz artışına gerekçe gösterilen notlar şöyle:

“Mevcut koşullar sadece kademeli faiz artışına müsaade ediyor.

İstihdam piyasasında bu yıl kayda değer artış yaşandı.

Enflasyon orta vadede yüzde 2’ye yükselecek. Enerji ve ithalat kaynaklı geçici etkiler ortadan kalktığında enflasyon yüzde 2’ye ulaşır.”

FED-janet-yellen-www.gidahatti.comYellen: Faiz artışı kademeli olacak

Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen, faiz artış kararının alındığı FOMC toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında şu noktaların altını çizdi:

“En kötü finansal krizden toparlanma yaşadık, istihdamda önemli bir gelişme oldu. Amerika halkı için ekonomik kötülükler geride kaldı. Toparlanmada iyi bir yol kat edildi ancak henüz hedefe ulaşılamadı. Bu artışın ardından para politikası genişleyici tutumunu sürdürecektir. Faiz artışı kademeli olacaktır. Para politikamız maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefimize ulaşmaya yönelik olacaktır.

İşsizlik bir şekilde azaldı ve ücret artışı da sürdürülebilir bir artış gösterdi. İstihdamdaki artış GSYH’ye de yansımıştır. Net ihracat doların güçlenmesinden etkilenmiştir ancak bu zayıflık güçlü harcamalarla bastırılmıştır. Hanehalkı harcamaları, motorlu taşıt ve emlak alımları arttı. Bunlar güçlenen doların etkisini bastırdı.

Komite kademeli bir para politikası uygulayacaktır. ABD ekonomisi ılımlı bir iyileşme göstermiştir.

Dış dünyadaki gelişmeler ABD ekonomisindeki büyümeyi etkilese de son aylarda bu etkiler azalmıştır.

İş piyasası koşulları iyileşmeye devam edecektir.

Komitenin enflasyon orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşacağı konusunda inancı tamdır. Enflasyonda öngörülen oranlar 2017 için yüzde 1,9, 2018 yılı için yüzde 2’dir.

Federal fon oranları bir süre daha olması gereken seviyelerden aşağıda kalacaktır.

Normalleşme beklentilerinin ötelemek enflasyon beklentilerini etkileyebilirdi.”

FED'in faiz artışının küresel ekonomik piyasalara yansımaları da görülmeye başlandı. Analistler, ilk aşamada piyasalardaki olumlu yansımalar görüleceğinin altını çizdiler.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.