Gıda Hattı

FDA'dan aşılamada yaş sınırını 5'e çekecek tavsiye kararı!

27 Ekim 2021, 00:09
Paylaş
FDA'dan aşılamada yaş sınırını 5'e çekecek tavsiye kararı!

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Danışma Komitesi, Pfizer-BioNTech Covid-19 aşısının 5-11 yaş grubuna normal dozun 3’te 1 oranında uygulanmasını tavsiye etti.

ABD’de Covid-19’a karşı aşılama yaşının 5’e düşmesi için ilk adım atıldı.

5-11 yaş grubuna 3’te 1 doz aşı uygulaması tavsiye edildi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) bağlı Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesi, koronavirüse karşı ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile Alman Biyoteknoloji Şirketi BioNTech tarafından geliştirilen aşının, 5-11 yaş grubuna normal dozun 3’te 1 oranında uygulanması yönünde tavsiye kararı aldı.

Oylamada 17 lehte ve 1 çekimser oy kullanılırken, komitenin küçük çocukları Covid-19’a karşı aşılamanın yararlarının risklerden daha ağır bastığı konusunda hemfikir olduğu belirtildi.

Nihai kararı CDC verecek

Komitenin tavsiyesinin ardından FDA, 5-11 yaş grubunun Covid-19’a karşı Pfizer-BioNTech aşısı ile aşılanmasına izin verip vermeme konusunda nihai kararı verecek. Bunun ardından ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne (CDC) bağlı bağımsız danışma komitesi, 2-3 Kasım'da toplanacak ve aşının bu yaş grubu için önerilip önerilmeyeceğini oylayacak. Komitenin tavsiyesinin ardından nihai kararı, CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky verecek. Walensky komitenin kararını imzaladığı andan itibaren ABD söz konusu yaş grubu Covid-19’a karşı aşılanmaya başlayabilecek.

Pfizer-BioNTech aşısı 5-11 yaş grubunda yüzde 90,7 etkili

Pfizer-BioNTech tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, aşının 5-11 yaş grubunda yüzde 90,7 etkili olduğu aktarılmıştı. Açıklamada, 5 ila 11 yaş arasındaki 2 bin 268 çocuğa 3 hafta arayla plasebo veya normal dozun 3’te 1’i ile aşı yapıldığı kaydedilmiş, aşı olan çocukların bağışıklık sistemlerinin olmayanlara kıyasla antikor üreterek güçlendiği ve hastalığı daha hafif semptomlarla geçirdikleri belirtilmişti.

Pfizer CEO'su Albert Bourla, 16 yaş ve üzeri 10 bin katılımcıyla yapılan denemede Pfizer/BioNTech aşısının 3. takviye dozunun hastalığa karşı yüzde 95,6 oranında etki sağladığını açıklamış, "Söz konusu sonuçlar, bu hastalığa karşı daha iyi koruma hedeflediğimiz için takviye dozların faydalarına ilişkin daha fazla kanıt sağlıyor" ifadelerini kullanmıştı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.