Gıda Hattı

FDA trans yağları tarihe gömmekte kararlı!

20 Haziran 2015, 21:28
Paylaş
FDA trans yağları tarihe gömmekte kararlı!

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), üreticilere gıdalarda yer alan suni trans yağların tamamıyla engellenmesi için 3 yıl süre verdi. Yasağın amacının tüketicilere daha güvenilir gıdalar sunmak olduğu belirtildi.

Trans yağların gıdalarda yer almaması için girişimde bulunulacağı açıklanan 2013 yılından bu yana konuyla ilgili birçok yorum alan FDA, konu hakkındaki kararını 16 Haziran’da verdi.

Buna göre 2018’de gıdalarda trans yağ bulunması tamamı ile yasak olacak. Bu hamle ile yılda 20 bin kalp krizinin ve kalp hastalıklarına bağlı 7 bin ölümün önüne geçileceği düşünülüyor. Söz konusu hamlenin maliyetinin yaklaşık 6 milyar dolar olacağı tahmin edilirken, 20 yılda sağlık hizmetleri ve diğer harcamalardan yapılacak tasarrufun ise 140 milyar dolar olacağı öngörülüyor.

Kalp hastalıklarının önemli etmenlerinden olduğu kanıtlanan trans yağlar, gıda sanayi tarafından halihazırda birçok gıdada azaltılmış bulunuyor. Buna rağmen halen gıdalarda önemli miktarda trans yağ bulunuyor.

Gıda sektörü, FDA’nın trans yağların gıdalarda tamamen çıkartılması için süreci 3 yıl olarak belirlemesini olumlu karşılarken, trans yağların gıdalardan tamamı ile çıkarılması bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Bu nedenle sektör küçük miktarlarda kullanım izni için bir yol arıyor.

FDA’nın açıklamasına göre, trans yağların kaynağı olan kısmen hidrojene edilmiş yağlar, genel olarak güvenli (GRAS) statüsünü kaybediyor. Bundan böyle ürünlerinde bu tür yağları kullanacak üreticiler kullandıkları yağın güvenli olduğunu kanıtlayacaklar. Ancak Tıp Enstitüsü bu yağların tüketimi için güvenli limit belirlemediğinden ürünlerin güvenliğini kanıtlamak da zor olacak.

FDA’ya göre trans yağ tüketimi, 2003-2012 yılları arasında %78 oranında düştü. Bu düşüşte trans yağ içeriğinin etikette belirtilmesi zorunluluğunun getirilmesinin büyük etkisi olduğu düşünülüyor.

FDA’nın son kararına rağmen trans yağlar gıda sisteminden tamamı ile çıkmayacak. Çünkü bunlar doğal olarak et ve süt ürünlerinde de bulunabiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.