AramaArama
Gıda Hattı

FDA tam onay verdi, ABD Başkanı Biden aşı çağrısı yaptı!

24 Ağustos 2021, 08:52
Paylaş
FDA tam onay verdi, ABD Başkanı Biden aşı çağrısı yaptı!

ABD Başkanı Joe Biden, FDA’in Pfizer/BioNTech’in Covid-19 aşısına “tam onay” vermesinin ardından "Aşı olmanın zamanı geldi" derken, Savunma Bakanlığı da ordu personeline aşı zorunluluğu için harekete geçti.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından geçen yıl Aralık ayında 16 yaş ve üzeri kişiler için “acil kullanım onayı” alan Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği Covid-19 aşısı, yine FDA’den dünyada tam onay alan ilk aşı oldu.

Biden: “FDA, onayı altın standarttır”

FDA’nın onayının ardından ulusa seslenen ABD Başkanı Joe Biden, özellikle aşı olmak için FDA'nın onayını almayı bekleyen kişilere seslenerek, "Şimdi oldu. Beklediğiniz an geldi. Gidip aşınızı yaptırmanın zamanı geldi. Aşılar ücretsizdir, kolaydır, güvenlidir ve etkilidir" dedi.

FDA yetkilisi Dr. Janet Woodcock'a ve ekibine son birkaç ay içinde korona virüs aşılarını inceleme ve onaylama konusundaki çabaları için teşekkür eden Biden, "FDA onayı altın standarttır" dedi.

Biden ayrıca, haftalık olarak yeni Covid-19 aşılarının Temmuz ayına göre yüzde 56 arttığını ve geçen hafta art arda 3 gün boyunca günde 1 milyon Covid-19 aşısı uygulandığını aktardı.

İşverenleri aşı şartı uygulamaya çağırdı

ABD Başkanı, FDA onayı ile daha fazla özel işletmeyi çalışanlarından korona virüs aşısı talep etmeye çağırarak, "Özel sektördeki daha fazla şirketi, aşı gerekliliklerini artırmaya ve milyonlarca kişiye ulaşmaya çağırıyorum" ifadesini kullandı.

Yönetiminin tüm federal hükümet çalışanlarının aşı olmalarını ve düzenli korona virüs testleri yaptırmalarını şart koşarak, diğer işverenler için şimdiden bir örnek oluşturduğunu vurgulayan Biden, "Eğer bir işveren veya FDA onayını bekleyen liderseniz, şimdi sizi bunu yapmaya çağırıyorum. Çalışanlarınızdan aşı olmalarını isteyin” dedi.

Pfizer/BioNTech aşısı, orduda zorunlu olacak

FDA’in tam onayının ardından ABD Savunma Bakanlığı da aşıyı tüm ordu personeline zorunlu hale getirmeye hazırlanıyor.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD Savunma Bakanı LIoyd Austin’in daha önce yaptığı FDA’nın onayının ardından Covid-19 aşısının tüm ordu personeline zorunlu hale getirileceği açıklamalarını hatırlatarak, Pfizer/BioNTech aşısının tüm ordu personeline zorunlu hale getirmeye yönelik çalışmaların başladığını duyurdu.

Aşılama hakkında kılavuzun hazırlandığını ve önümüzdeki günlerde bir zaman çizelgesinin paylaşılacağını belirten Kirby, zorunlu aşı kararının ordu personelinin güvenliğini sağlamak için hayata geçirileceğini dile getirerek, askerlerin kışlalarda ve gemilerde birlikte yaşadığına ve yakın bir şekilde çalıştığına dikkat çekti. Kirby ayrıca, ordudaki büyük bir virüs salgınının ABD’nin herhangi bir güvenlik krizinde kendini savunma yeteneğini etkileyebileceğini vurguladı.

Biden destek vermişti

ABD Savunma Bakanı Austin, ABD askerlerine Covid-19 aşısının zorunlu hale getirilmesi için en geç Eylül ayının ortasına kadar veya FDA onayının alınmasından hemen sonra harekete geçeceğini ve ABD Başkanı Joe Biden’dan onay isteyeceğini söylemişti.

Başkan Biden da, Austin’in Covid-19 aşısının askeri personel için gerekli aşılar listesine ekleme planını şiddetle desteklediğini belirtmişti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.