Gıda Hattı

FDA onay verdi, ABD’de Covid-19’a karşı aşılama yaşı 5’e indirildi

29 Ekim 2021, 23:54
Paylaş
FDA onay verdi, ABD’de Covid-19’a karşı aşılama yaşı 5’e indirildi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Amerikan ilaç şirketi Pfizer ve Alman Biyoteknoloji şirketi BioNTech tarafından Covid-19'a karşı geliştirilen aşının 5-11 yaş grubuna uygulanmasına onay verdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesi’nin, Pfizer-BioNTech aşısının 5-11 yaş grubuna normal dozun 3’te 1 oranında uygulanması yönündeki tavsiye kararının ardından nihai kararını açıkladı.

FDA’dan 5-11 yaşa aşı onayı!

FDA, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ve Prof. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman Biyoteknoloji şirketi BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının 5-11 yaş grubuna uygulanmasına izin verdi. FDA yetkilisi Dr. Janet Woodcock, “Bir anne ve doktor olarak, ebeveynlerin, bakıcıların, okul personelinin ve çocukların bu izni beklediğini biliyorum. Daha küçük çocukları Covid-19'a karşı aşılamak bizi normale geri dönmeye yaklaştıracak" dedi.

Bu gelişme ile aşıların ABD'de 28 milyon çocuğa ulaştırılmasının önünü açılmış oldu. FDA, nadir görülen kalp zarı iltihabı gibi yan etkilere de değinerek, hastaneye yatış ve ölümün önlenmesi de dahil olmak üzere aşıların faydalarının riskinden daha ağır bastığını belirtti.

FDA’dan yapılan açıklamada, 17 Ekim itibariyle ABD'de 18 yaşın altındaki kişilerde Covid-19’a bağlı 691 ölüm ve 5-11 yaş grubunda 146 ölüm bildirildiğini söyledi. Amerikan Pediatri Akademisi'ne göre ise 21 Ekim itibariyle salgının başlangıcından bu yana ülkede yaklaşık 6.3 milyon çocuğun Covid-19 testi pozitif çıktı. Ancak sağlık uzmanları sayının muhtemelen çok daha yüksek olduğunu düşünüyor.

Son kararı CDC Direktörü verecek

FDA’nın kararının ardından ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) bağlı bağımsız danışma komitesi, 2-3 Kasım'da toplanacak ve aşının bu yaş grubu için önerilip önerilmeyeceğini oylayacak. Komitenin tavsiye kararının ardından nihai kararı verecek olan CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky’in kararı imzaladığı anda, ABD’de söz konusu yaş grubu Covid-19’a karşı aşılanmaya başlanabilecek.

Biden yönetimi, ABD'deki 5 ila 11 yaşındaki 28 milyon çocuğu aşılamak için yeterli miktarda aşının zaten tedarik edildiğini, onaydan sonraki ilk hafta ilk 15 milyon aşının yapılmaya hazır olduğunu duyurmuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.