AramaArama
Gıda Hattı

FDA eski başkanından çarpıcı iddia: “SARS-1’in son 6 salgını Çin’deki laboratuvardan çıktı”

1 Haziran 2021, 10:47
Paylaş
FDA eski başkanından çarpıcı iddia: “SARS-1’in son 6 salgını Çin’deki laboratuvardan çıktı”

Covid-19 virüsünün Çin’deki bir laboratuvardan yayıldığı iddiasını değerlendiren ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) eski Başkanı Scott Gottlieb, “Aslında bu tür laboratuvar sızıntıları her zaman oluyor. Son salgın da dahil olmak üzere SARS-1’in bilinen son 6 salgını Çin’de bir laboratuvardan çıktı.” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın istihbarat servislerine, Covid-19’un kaynağını soruşturmaya yönelik çabaları "iki katına çıkarma" ve 90 gün içinde rapor hazırlama talimatı vermiş, ardından Covid-19'un Çin'in Wuhan kentinde yer alan Wuhan Viroloji Enstitüsü'nde meydana gelen bir sızıntı sonucu yayıldığını ileri süren raporlar yayınlanmıştı.

“Kazara Laboratuvar sızıntıları her zaman oluyor”

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) eski Başkanı Scott Gottlieb, katıldığı bir televizyon programında, yayınlanan sızıntı raporlarına ve Covid-19'un kaynağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kazara laboratuvar sızıntılarının "her zaman" olduğunu belirterek, bu konuya ilişkin soruşturmanın önemine dikkat çeken Gottlieb, "Bunun bir laboratuvardan çıkma ihtimalinin ne olduğunu anlamak önemlidir. Böylece uluslararası ilgiyi bu laboratuvarlar etrafında daha iyi envanterler elde etmeye, yaptıkları işe, daha iyi güvenliğe ve düzgün bir şekilde inşa edildiklerinden emin olmaya odaklayabiliriz” ifadelerini kullandı.

“Son 6 SARS-1 salgını, Çin’deki bir laboratuvardan çıktı”

Çin'in Covid-19'un bir laboratuvardan sızmadığını kanıtlayan "aklayıcı" kanıtlar sunabildiğini, fakat şimdiye kadar bunu yapmayı reddettiğini kaydeden Gottlieb, dünya genelinde laboratuvar güvenliğinin genellikle zayıf olduğunu söyledi.

Gottlieb, “Aslında bu tür laboratuvar sızıntıları her zaman oluyor. ABD'de bile talihsizlikler yaşadık ve Çin'in başlangıçta bir laboratuvardan çıktığını açıklamadığı oldukça geniş bir salgın olan son salgın da dahil olmak üzere SARS-1'in bilinen son 6 salgını, Çin'de bir laboratuvardan çıktı” dedi.

Amerikalı istihbaratçılar iki olasılık üzerinde duruyor

ABD Başkanı Biden, istihbarat servislerinin virüsün laboratuvar kazası sonucu mu yoksa enfekte bir hayvanla insan temasından mı kaynaklandığı konusunda ikiye bölündüğünü belirterek, 90 gün içinde yeni bir rapor hazırlanması talimatı vermişti.

Bunun ardından ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI), Covid-19'un kesin kökeninin şu anda bilinmediğini ifade etmiş, en olası 2 senaryonun patojenin ya hayvan geçişi yoluyla doğal olarak ya da bir laboratuvar sızıntısı sonucu ortaya çıkmış olduğu açıklaması yapmıştı. DNI, daha fazla kanıt olmadan hangi senaryonun daha olası olduğunu belirlemenin zor olduğunu aktararak, "ABD İstihbarat Topluluğu, Covid-19 virüsünün ilk olarak nerede, ne zaman veya nasıl bulaştığını bilmiyor, ancak iki olası senaryo etrafında birleşti" ifadelerini kullanmıştı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.