Gıda Hattı

FDA, ağır saçkıran tedavisi için ilk tablet ilacı onayladı!

18 Haziran 2022, 15:36
Paylaş
FDA, ağır saçkıran tedavisi için ilk tablet ilacı onayladı!

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, geçtiğimiz günlerde şiddetli saçkıran tedavisi için ilk ağız yoluyla alınan tablet olan baricitinib adlı bir ilacı onayladı.

Hastalık yalnızca ABD’de her yıl 300 binden fazla insanı etkiliyor.

Saçkıran veya tıbbi adıyla Alopesi areata hastalığı, vücudun herhangi bir saç/tüy bölgesini etkileyebilen, geçici veya kalıcı saç dökülmesine neden olan bir hastalıktır. Görüntü nedeniyle birçok kişi saçkıran sebebiyle duygusal sorunlar da yaşamaktadır.

Hastalık son zamanlarda Hollywood aktrisi Jada Pinkett Smith ve kongre üyesi Ayanna Pressley gibi tanınan kişiler sebebiyle gündeme geldi.

İlaç nasıl etki ediyor?

ABD ilaç şirketi Eli Lilly tarafından geliştirile, Baricitinib, Olumiant ticari adıyla satılacak. Janus kinaz inhibitörleri adı verilen bir ilaç sınıfına ait olan Baricitinib, enflamasyona yol açan hücresel yola müdahale ederek etki gösterir.

İlacın saçkırana karşı kullanım onayı, şiddetli saçkıranı olan toplam 1.200 yetişkini kapsayan iki rastgele, kontrollü klinik çalışmanın sonuçlarına dayanıyor. Rastgele, kontrollü klinik çalışmalar, en güvenilir sonuç veren araştırmalar olarak kabul ediliyor.

En sık görülen yan etkiler üst solunum yolu enfeksiyonları, baş ağrıları, akne, yüksek kolesterol ve kreatin fosfokinaz adı verilen bir enzimin artışı olarak belirlendi.

Saçkıran daha önce geliştirilen tedavilerde topikal veya oral ilaçlar vardı. Ancak bunlar deneysel olarak kabul ediliyordu ve hiçbiri onay almamıştı.

Baricitinib daha önce romatoid artrit tedavisi için onay almıştı. COVID-19 pandemisinde ilacın lisansı hastanede yatan COVID-19 hastalarının tedavisini kapsayacak şekilde genişletilmişti.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.