Gıda Hattı

FDA, ABD’deki 18 yaş ve üzeri için 3. Dozu onayladı    

19 Kasım 2021, 21:34
Paylaş
FDA, ABD’deki 18 yaş ve üzeri için 3. Dozu onayladı    
ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 18 yaş üstü tüm yetişkinlere Moderna ve Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının 3. Doz uygulanmasına onay verdi.  

ABD’de Covid-19 aşısının 3’üncü dozuna onay verildi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), tarafından yapılan açıklamada, 18 yaş ve üstü tüm yetişkinlere Moderna ve Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının 3’üncü dozunun yapılmasına onay verildiği duyuruldu. FDA’nın onayının ardından 3’üncü doz bugün Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) danışma komitesinde oylanacak ve ardından son onay için CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky'ye sunulacak.

ABD’de şuanda sadece 65 yaş ve üstü, virüse yakalanma riski yüksek olan ve kronik hastalığı olan kişilere ikinci dozdan 6 ay sonra Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın 3’üncü dozu uygulanıyordu. Tek dozluk Johnson Johnson aşısının ikinci dozu ise 18 yaş ve üstü tüm yetişkinlere ilk dozdan 2 ay sonra yapılıyor.

FDA, ABD’deki 18 yaş ve üzeri için 3. Dozu onayladı
FDA, ABD’deki 18 yaş ve üzeri için 3. Dozu onayladı

Pfizer/BioNTech aşısının 3. Doz koruyuculuk oranı % 95

Pfizer/BioNTech tarafından her yaştan 10 bin yetişkin üzerinde yapılan klinik deneylerde, aşısının üçüncü dozunu alanların, iki doz aşı alanlara kıyasla Covid-19’a karşı yüzde 95 etkinliğe sahip olduğu tespit edildi. Aşılanmamış kişilere kıyasla ise söz konusu etkinliğin yüze 98 olduğu tahmin ediliyor.

 (İHA)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.