Gıda Hattı

FB ve TMO kIsa vadede para vermediği için fındık üreticileri perakende satış yapıy

28 Ekim 2006, 13:17
Paylaş

Fiskobirlik ve Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nin kısa vadede para vermemesi nedeniyle üreticiler perakende satışı tercih etmeye başladı.

Karadeniz Bölgesi'nde yetiştirilen 400 bin civarında çiftçinin geçimini çykardy?y ve yılda 2 milyar dolar ihraç edilen fındık üreticileri ürünlerini pazarlayabilmek amacıyla farklı bölgelere gidiyor. Dünya üretiminin büyük çoğunlunun Türkiye'de yapıldığı fındıkta bu yıl yaşanan kriz nedeniyle bazı üreticiler farklı arayışlar içerisine girdi. Fındık fiyatının düşük olması nedeniyle üretici perakende satış yapmak için kilometrelerce yol kat ediyor. Ordu'nun Ünye İlçesinde fındık üreticiliği yapan Fevzi Bilici, oğlu ile beraber Akdeniz Bölgesi'nde fındık satışı yapmak için gelmiş. Osmaniye'ye 2 ton civarında fındık getirdiğini belirten Fevzi Bilici satışlardan memnun olduğunu söylüyor.
Bu yıl fındık fiyatının düşük olması nedeniyle perişan olduklarını aktaran Bilici, Fiskobirlik ve TMO'nun paralarını peşin ödemediği için perakende satışa yöneldiklerini söylüyor. Geçtiğimiz yıl kilosunu 12 milyon liradan sattıkları fındığın kilosunu bu sene 6 milyon liradan sattıklarını belirten Ordulu fındık üreticisi, "Bu yüzden biz de başka bölgelere perakende fındık satmak için geldik. Bu sayede elimize sıcak para geçiyor. Zararımızı bu şekilde karşılıyoruz. Fiskobirlik ile TMO kısa vadede para vermediği ve taksitli ödeme yaptığı için perakende satmayı uygun gördük. Karadeniz fındığını Osmaniye'de hem tanıtıyorum, hem de resmi kurumları, okulları ve semt pazarlarını gezerek satış yapıyorum. Osmaniye'yi ve halkını sevdim" dedi.
Bu arada illerine kilometrelerce mesafeden fındık satmayan gelen fındık üreticileri ile ilgili Osmaniye Ziraat Odası Başkanı Bahadır Sezgin, "Demekki üretici ne kadar zor durumda. Taa uzaklardan buralara fındık satmaya geliyor. Bu yıl fındığa beklenen fiyat verilmedi. Bu da üreticiyi mağdur etti" dedi. Fındığın ülke ekonomisi için çok büyük bir değer olduğunu aktaran Sezgin, bu yıl açıklanan fiyatlardan fındık üreticisinin memnun olmadığını dile getirdi. Fındık üreticisinin bekleme durumu olmadığı için perakende satışa yöneldiğini belirten Sezgin, "Fındık üreticisi alırken peşin ödüyor satarken vadeli satıyor. Bu yıl da fiyatlar beklenenin altında kalınca çiftçi, fındığı başka bölgelerde perakende satarak zararını gidermeye çalışıyor" diye konuştu.
Ziraat Odası Başkanı Sezgin, bu yıl Osmaniye ekonomisi için önemli yer tutan yer fıstığında da üreticilerin fındık üreticileri gibi benzer sıkıntılar yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.