AramaArama
Gıda Hattı

Fazla yemek yemeye hangi alışkanlıklar neden oluyor?

26 Temmuz 2021, 18:05
Paylaş
Fazla yemek yemeye hangi alışkanlıklar neden oluyor?

Araştırmacılar bazı yeme alışkanlıklarının fazla yemek yeme ile sonuçlandığını deneylerle kanıtladı. Porsiyon boyutu ve öğünün enerji yoğunluğu yanında hızlı ve büyük lokmalarla yemek de ihtiyaçtan fazla enerji alımına neden oluyor.

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacı Paige Cunningham ve ekibinin yaptığı araştırma, gereğinden fazla yemek yeme davranışının temellerine ışık tutuyor. Nutrition 2021 Live Online (Beslenme 2021  Canlı Çevrimiçi) başlıklı etkinlikte sunulan çalışma sonuçlarına göre hızlı bir şekilde yemek ve büyük lokmalar yutmak, öğünün sonunda daha fazla yemek yemiş olmaya neden oluyor.

Hızlı yiyenler daha fazla yemek tüketiyor

Yemek bağımlılığı ve doyma hissi gibi konulardaki araştırmaları ile tanınan Cunningham ve ekibi tarafından 44 kadın ve erkek ile 4 haftalık bir sürede yapılan çalışmanın sonuçları birçok soruyu yanıtladı. Deney süresi boyunca katılımcılara öğle yemeklerinde rastgele porsiyon boyutlarında peynirli makarna sunuldu. Yaşları 18-68 arasında değişen ve %45'i normal kilonun üzerinde olan denekler yemek yerken videoya kaydedildiler.

Çalışma, porsiyon büyüdükçe yenilen miktarın arttığını; normalden %75 daha büyük bir porsiyonun %43'e varan oranlarda daha fazla yemek yemeye neden olduğunu gösterdi. Bunun yanında, katılımcıların daha hızlı yemek yiyerek veya daha büyük lokmalar yutarak da daha fazla yiyecek tükettiği ortaya koyuldu. Sofrada daha fazla zaman geçirmek de gereğinden fazla yemek yemeye neden olan alışkanlıklardan.

Sebze gibi enerjisi düşük gıdalara ağırlık verin

Araştırmacılar daha hızlı yemek yiyen kişilerin daha fazla yiyecek tüketmesini vücudun tepki süresindeki gecikmeye bağlıyor. Uzmanlara göre, yiyecekler hızlı yenildiği zaman kişinin ağzından daha kısa sürede geçiyor. Büyük lokmalar yutmak da aynı sonuca neden oluyor. Bu durumda daha az çiğneme sinyali oluşuyor. Böylece vücudun doygunluk hissine ulaşması da normalden uzun sürüyor.

Uzmanlar hızlı yeme, büyük lokmalar yutma, büyük porsiyonlar alma gibi alışkanlıkların değiştirilmesinin kolay olmadığında hemfikir. Bu nedenle yapılan öneri, gereğinden fazla yiyerek alınan kalorinin, enerji yoğunluğu daha düşük gıdalarla sıfırlanması. Araştırmacılar, sebze yemekleri gibi bol su ve görece az enerji içeren yiyeceklere ağırlık verilerek; tatmin edici boyutta öğünler yenirken aynı zamanda daha az enerji alınabileceğini söylüyorlar.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.