Gıda Hattı

Fazla kırmızı et tüketmek, kalp için neden kötü? Yanıt bağırsak bakterilerinde…

23 Ocak 2022, 13:50
Paylaş
Fazla kırmızı et tüketmek, kalp için neden kötü? Yanıt bağırsak bakterilerinde…

Özellikle son yıllardaki araştırmalar, kırmızı et tüketiminde ölçüyü kaçırmanın kalp sağlığını olumsuz şekilde etkilediğini açıkça gösteriyor. Peki bunun nedeni ne?

Kırmızı etin kalp sağlığına ilişkin etkilerini inceleyen araştırmalar, bu etkiyi kırmızı ette bulunan yağ ve kolesterol ile açıklıyordu. Ancak yeni bir araştırma, çok farklı bir etkeni ortaya çıkardı; bağırsaktaki bakterileri…

Nature Microbiology dergisinde yayınlanan araştırmanın bulguları kırmızı et tüketimi, bağırsak bakterileri ve kalp sağlığı ilişkisine dair önemli bulgular ortaya çıkardı.

TMAO nedir? Bağırsaklarımızda nasıl ortaya çıkar?

Bazı bağırsak bakterilerinin trimetilamit-N-oksit (TMAO) adlı bir bileşik ürettiği biliniyor. TMAO maddesi ise kırmızı et tüketimi yoğun kişilerde görülen kalp krizi ve inme vakalarında, kalp krizi riskinin artması ile ilişkili.

Bağırsaklarımızda trilyonlarca mikroorganizma bulunur. Bunların çoğu zararsızdır, hatta gıdaların sindirimi, vitaminleri üretilmesi, metabolizmanın yönlendirilmesi ve bağışıklık sisteminin desteklenmesi gibi birçok görevi üstlenir.

Söz konusu işlevlerin bazıları, bakterilerin ürettiği ve salgıladığı bileşiklerce sağlanır. Bu bileşiklerden bir tanesi olan TMAO, kolin, lesitin ve karnitin maddeleri kullanılır bazı bakterilerce üretilir. Adı geçen 3 madde birçok hayvansal üründe bulunsa da özellikle kırmızı et ve karaciğerde bol miktarda vardır.

Kırmızı et tüketenlerde risk fazla!

Yeni yapılan çalışmada araştırmada; dolaşımda yüksek seviyede TMAO bulunmasının, kişinin kalp krizi, inme ve hatta ölüm riskinin yüksek olduğuna ilişkin önemli bir gösterdi olduğu belirlendi.

Dahası, bir ay boyunca temel protein kaynağı olarak kırmızı et tüketen insanlardaki TMAO seviyelerinin, temel protein kaynağı olarak beyaz et veya bitkisel gıdaları tüketenlere kıyasla 2-3 kat arttığı belirlendi.

Çalışmada kırmızı etin bağırsak bakterileri ve TMAO üzerindeki etkisinin göreceli de olsa geri döndürülebilir olduğu belirlendi. Yapılan araştırmada, beslenmesinden kırmızı eti çıkaranlardaki TMAO seviyelerinin 3-4 hafta içerisinde sağlıklı seviyelere düştüğü görüldü.

Bir diğer deyişle, dengeli beslenmek ve kırmızı et tüketiminde ölçülü olmak kalp damar hastalığı riskini azaltmakta etkili.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.