Gıda Hattı

Fazla değil etkili çalışmak için ipuçları!

24 Eylül 2021, 20:15
Paylaş
Fazla değil etkili çalışmak için ipuçları!

Birçok insan, notlarını ve ders kitaplarını tekrar tekrar okuyarak çalışmaktadır. Araştırmalar değerli çalışma zamanını kullanmanın daha etkili yolları olduğunu göstermektedir.

Bazı insanlar ders çalışırken kelimelerin ve cümlelerin altlarını renkli kalemlerle çizmektedirler. Çoğu insan bu renklerin ne anlama geldiğini ve ne çizdiğini düşünmeden yapmaktadır. Ayrıca bir metin okunurken sık sık notlar alınır ancak bu notlar metnin bir kopyası olmaktan ileriye gitmemektedir.

Yapılan araştırmalar insanlara nasıl çalışılmasının anlatılmadığını göstermektedir. Etkili çalışma becerilerine sahip olmak bireyler arasında fark yaratmaktadır. Ayrıca bireylerin kendi öğrenme alışkanlıklarının farkında olmaları da oldukça yararlı olmaktadır.

İnsanların çalışma etkinlikleri ve verimleri üzerine yapılan çalışmalar sonucu öneriler ortaya konulmuştur.

Çalışırken ara vermek fayda sağlamaktadır.

Yapılan araştırmalar çalışmaların son güne bırakılıp ara vermeden çalışmanın yorucu ve etkili olmadığını göstermektedir. Hafızamızı su dolu kovaya benzetirsek, kova tamamen dolu olduğunda kovayı daha fazla su ile doldurmak mümkün olmamaktadır.

Mutlaka pratik yapılmalıdır.

Sporcular, müsabakaları için antrenman yaparlar. Benzer şekilde sanatçılar da gösterileri için prova yaparlar. Öğrenmek için de pratik ve tekrar yapmak kilit rol oynamaktadır. Bilgiyi hatırlamak için mutlaka tekrar etmek gerekmektedir.

Kendinizi test etmelisiniz.

Bazen bazı cümleleri hafızanıza kaydetmeniz gerekmektedir. Ancak bu kayıtın başarılı olup olmadığını test etmeniz gerekmektedir. Örneğin bir tanımı kapatıp hafızanızdan o tanımı yapmaya çalışmalısınız.

Görselleri kullanabilirsiniz.

Çalıştığınız konularla ilişkili görselleri kullanmak hatırlamayı ciddi anlamda kolaylaştırmaktadır. Yapılan çalışmalar görsellerin kullanıldığında hatırlama oranın yaklaşık %50 daha fazla olduğunu göstermiştir.

Mutlaka bir plan yapmalısınız ve plana sadık kalmalısınız.

Çalışma planı yapmak, çalışmanın etkinliği açısından oldukça kritik bir noktadır. Plansız çalışma gereksiz efor sarf etmeye neden olmaktadır. Ya da belirli bir noktada uzun süre takılı kalmanıza sebep olmaktadır. Dolayısıyla plan ve program dahilinde çalışmak çok önemli olmaktadır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.