Gıda Hattı

Favipiravir, koronavirüs tedavisinde etkisiz mi? Araştırmadan ne sonuç çıktı?

20 Kasım 2021, 20:42
Paylaş
Favipiravir, koronavirüs tedavisinde etkisiz mi? Araştırmadan ne sonuç çıktı?

Pandeminin başından bu yana koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılan Favipiravir adlı ilacın etkinliği mercek altında. Yeni bir araştırma, ilacın tedavide etkisiz olduğunu gösterdi. Peki uzmanlar ne diyor? Gelin bakalım…

Bulaşıcı hastalıklar için ilaç geliştiren Appili Therapeutics Inc. adlı biyofarmasötik firması, PRESECO adlı klinik deneme çalışmalarının Faz 3 sonuçlarını açıkladı.

Klinik denemede, ABD, Meksika ve Brezilya’daki 38 çalışma noktasından, COVID-19’u hafif ve orta şiddette geçiren 1.231 hasta yer aldı.

Buna göre, hafif-orta şiddette COVID-19’un tedavi edilmesinde, ağız yoluyla alınan bir antiviral ilaç olan Avigan®/Reeqonus™’un (favipiravir) klinik iyileşmeye kadar olan zamanın birincil bitiş noktası üzerinde istatistiki bir önemi olmadığı belirlendi. Peki bu ne demek?

Özetle, favipiravirin COVID-19’dan kalıcı iyileşme anlamında önemli bir etki göstermediği belirlendi.

Araştırma sonuçları, ilacın yaygın bir şekilde kullanıldığı ülkemizde ve dünyada yankı uyandırdı. Başka firmaların geliştirdiği COVID-19 ilaçları ise piyasaya girmeye oldukça yakın.

Kısa bir süre önce Merck firması, koronavirüse karşı geliştirdiği "Molnupiravir" adlı ilacın acil kullanım onayı için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvuruda bulunmuştu.

Türk uzmanlar ne diyor?

Sonuçları değerlendiren bazı Türk uzmanlar ise, pandeminin özellikle ilk döneminde birçok ülkede kullanılan favipiravir etken maddeli bu ilaçların, tedaviden çıkarılması gerektiği görüşünde.

Öte yandan dün yaptığı açıklamada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüs tedavisinde kullanılan 'Favipiravir' ilacının erken dönemde, özellikle 48 saat içinde kullanıldığında etkili olduğu sonucuna ulaştıklarını söylemişti.

Savaşçı, "Bizim kendi hastanemizde yaptığımız çalışmada özellikle 'Favipiravir'i erken dönemde kullanınca etkili sonucunca ulaştık. Virüsün özellikle üreme zamanında ilk 48 saatte kullanılması bu konuda önemli.

Özellikle akciğerin tutulumunu, zatürreyi engellediğini tespit ettik. Tabi ki farklı çalışmalar da çıkabilir, etkisiz olduğuna dair çalışmalar da çıkabilir. Şu an koronavirüs tedavi rehberimizde yer alan bir ilaç" demişti.

Araştırma ekibi sonuçları nasıl yorumluyor?

Appili Therapeutics CEO’su Dr. Armand Balboni ise çalışmadan elde edilen sonuçları şu şekilde yorumladı:

“PRESCO araştırmasının ilk sonuçları bizi hayal kırıklığına uğrattı. Buna karşın, COVID-19’u atlatmaya çalışan hastaların güvenli ve etkili antiviral ilaçlara acile ihtiyaç duyduğuna olan inancımız devam ediyor.

Araştırmaya katılan tüm hastalara teşekkür etmek istiyoruz. Elde edilen verilerin, COVID-19 için daha çok potansiyel seçeneklerin geliştirilmesine ve araştırmalara yön vermeye yardımcı olmasını ümit ediyoruz.”

Favipiravir nedir?

Favipiravir, antiviral bir ilaçtır. Japonya’da gribi tedavi etmekte kullanılır. SARS-CoV-2 (koronavirüs) ve bazı diğer viral enfeksiyonların tedavisindeki etkisi üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Kimyasal olarak pirazinkarboksamid türevidir.

2014 yılında Japonya’da, Fuijfilm alt kuruluşu Toyama Chemical firması tarafından geliştirilmiştir.

Nasıl etki gösterir?

Favipiravirin etki mekanizmasının, RNA-bağımlı RNA polimerazını seçici şekilde engellemekle ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Favipiravirin yan etkileri nedir?

Hamilelik döneminde favipiravir kullanmanın bebeğe zararlı olduğu yönünde kanıtlar vardır.

4 hayvan türünde teratojenik ve embriyotoksik etkiler tespit edilmiştir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.