Gıda Hattı

Fatma Girik kimdir? Fatma Girik hayatı

4 Kasım 2021, 08:23
Paylaş
Fatma Girik kimdir? Fatma Girik hayatı
Fatma Girik kimdir? Güzel gözleri ve oyunculuk performansı il herkesin hayranlık duyduğu Fatma Girik hayatı ve siyaset yaşamı ile merak ediliyor. Fatma Girik biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Fatma Girik kimdir? Türk sinemasının yeri doldurulamayacak oyuncularından olan Fatma Girik hayatı ve ideolojisinin yanı sıra sağlık durumu ile de en çok merak edilen isimlerden biri olmuştu. Ölümü ile herkesi üzen sanatçı hakkında her şeyi sizler için araştırdık.

Fatma Girik biyografi

doğum; 12 Aralık 1942, İstanbul

mesleği; Türk oyuncu ve eski siyasetçidir.

Fatma Girik hayatı ve kariyeri

12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul'da doğdu. Cağaloğlu Kız Lisesi'ni bitirdi. 1957 yılında ilk baş rolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri'nin yaptığı Leke'ydi. Leke'yi oyuncu olarak adından bahsettirmeyi başaramadığı birkaç iddiasız yapım daha izledi. Fatma Girik'in performansıyla dikkatlerden kaçmayacağı film, Memduh Ün'ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde'ydi. Memduh Ün’le tanışıklığı Girik’in hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu.

180'den fazla filmde rol aldı. İleriki yıllarında siyasete de atılan Fatma Girik, Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den 1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı. Siyaset ve oyunculuğun dışında kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato'da adlı bir programın sunuculuğunu da yapmıştır.

Filmografi
Aldığı ödüller

1965 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Keşanlı Ali Destanı
1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Sürtüğün Kızı
1. Adana Altın Koza Film Festivali, 1969, Büyük Yemin, en iyi kadın oyuncu
1. Adana Altın Koza Film Festivali, 1969, Ezo Gelin, en iyi kadın oyuncu
3. Adana Altın Koza Film Festivali, 1971, Acı, en iyi kadın oyuncu
35. Altın Portakal Film Festivali, 1998, Sürtüğün Kızı, yaşam boyu onur ödülü
18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Aziz Nesin Emek Ödülü

Fatma Girik kimdir?

Plakları

Yeşilçam'ın en üretken olduğu dönemler olan 1960'lı ve 1970'li yıllarda Fikret Hakan'dan Suzan Avcı'ya, Yılmaz Köksal'dan Hülya Koçyiğit'e kadar onlarca sinema oyuncusu müzik plakları dordurmuşlardı. Bu plak yapma furyasına Fatma Girik'te katıldı ve birkaç 45'lik plak da o doldurdu. Bu plaklar şunlardır:
1965 - Aguş / Aşka Şepke - Serengil 10010
1975 - Aşk Düğümü/Su Sızmazdı Aramızdan - EMI Plak 1251

Siyaset kariyeri

Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den aday olduğu Şişli belediye başkanlığını 1989 yerel seçimleri sonunda kazandı. 1994 yerel seçimlerine kadar görevini devam ettirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.