Gıda Hattı

Fasulye nasıl yetiştirilir? Fasulye nerede yetişir? Fasulyenin faydaları nelerdir?

4 Kasım 2021, 17:29
Paylaş
Fasulye nasıl yetiştirilir? Fasulye nerede yetişir? Fasulyenin faydaları nelerdir?
Fasulye nasıl yetiştirilir? Fasulye nerede yetişir? Fasulyenin faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Fasulye hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Fasulye nasıl yetiştirilir? Fasulye nerede yetişir? Fasulyenin faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Fasulye hangi bölgede yetişir? Fasulye nasıl yetiştirilir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Fasulye nasıl yetiştirilir?

Türkiye’de en çok üretilen sebzelerden bir tanesi olan fasulye, nerdeyse tüm bölgelerimizde yetiştiriliyor. Hem sahil kesimlerinde hem de iç bölgeler de fasulye yetiştiriciliği yapılabiliyor. Çoğunlukla açık tarlalarda üretimi gerçekleştirmiş olan ürünler, geniş tüketim alternatifiyle mutfakların temel ihtiyaçları arasında yer almakta. Hem taze hem de kuru değerlendirme için sırık ve bodur türler tercih ediliyor. Konserve halinde, dondurularak, kurutularak, fermente edilerek fasulye tüketilebiliyor.

Güney Amerika’dan bütün dünya'ya yayılan fasulye, zengin besin değeriyle sofralarda yer buluyor. Taze fasulyede, A, B1, B2 ve C vitaminleri bulunuyor. Ayrıca vücuttaki asidi nötralize etme özelliği bulunan sebze, baz fazlalığı ile pek çok sebzeden değişik bir fayda vadediyor. Sindirilebilirlik oranı %84.1 hesaplanıyor. Fasulyede ayrıca phasol ve phaseolin maddeleri yer almakta, bu sayede kandaki şekerin düşmesine yardım ediyor. Bitkisel protein ve karbonhidrat kaynağı olarak işaret ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Fasulye Yetiştiriciliği makalesine göre, kökleri zayıf görünüme sahip olan fasulyelerin kök büyümesi çiçeklenme evresine kadar hızla ilerliyor, çiçeklenme evresinde yavaşlıyor. Meyve oluşum zamanında ise kök büyümesi duraksıyor. Fasulye yetişirken çiçekleri kelebek görünümü alıyor. Bakla biçiminde meyve veren ekinlerin; kılçık oranı, biçimi, uzunluğu, genişliği, dcolgunluğu ve yassılıkları çeşide göre değişiyor. Çiftçiler, fasulye yetiştiriciliği için diledikleri türü seçerek, cinsin özgün özelliklerine bağlı ürünler yetiştirebiliyor.

Fasulye hangi bölgede yetişir?

İller bazında imalatın en çok görüldüğü bölge Karadeniz olarak görülse de Akdeniz ve Ege bölgesinde de bir hayli yaygın bir biçimde üretimi görülmektedir. İklim olarak uygun ortamı bulan taze fasulye yine iç Anadolu bölgesinde de rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.

Fasulye hangi mevsimde yetişir?

Fasulye yetiştiriciliği için uygun iklim ve toprak koşullarının sağlanması gerekmektedir. Fasulye tohumu 15 ile 20 derece sıcaklık arasında çimleniyor. Tohumların çıkışı, ekimin ardından ortalama 7-10 gün içerisinde gerçekleşiyor. Düşük sıcaklıklarda, çıkış süresi 20-25 günü bulabiliyor. Vejetasyon süresi 70 ile 140 gün arasında değişiyor. Süre, sarılıcı ya da bodur türe, erkenci ya da geçci çeşide göre değişiklik gösteriyor. Fasulyenin tınlı olan topraklarda, tuzluluk ve alkali sorunu olmayan verimli alanlarda rahatlıkla yetiştiği not düşülüyor. Fasulye bitkisinin çinko elementi isteği yüksek görülüyor.

Ilık iklim sebzesi olan fasulyeler, ilkbahar ile sonbahar arasındaki dönemde yetiştirilebiliyor. Açıkta taze fasulye yetiştiriciliğine mart ayı sonunda ya da nisan ayında başlanıyor. Bölge ekolojik koşullarına göre ekim zamanı mayıs ayına kadar kademeli ekim uzanabiliyor. Sonbahar dönemindeyse temmuz ortası ile ağustos ayı arasında tohum ekimi tercih ediliyor. Fasulyeler, yetişme döneminde sıcaklık sıfır derecenin altına düştüğünde, özellikle -2,-3 derecelerde büyük zarar görüyor. Ayrıca rüzgar da çiçeklenme evresinde fasulye yetiştiriciliğini zarara uğratabiliyor.

Fasulyenin faydaları nelerdir?

  • Taze fasulyenin, kolon kanserine yol açan prekanseröz polipleri önlemede faydalı olduğu ortaya konulmuştur. Taze fasulye tüketimi kanser riskini azaltırken, yüksek lif içeriği sindirim sistemi üzerinde pozitif etki yapar. Lifin belirli türleri sindirim sürecini kolaylaştırır ve sağlıklı bağırsak hareketini destekler. Bu da bağırsak yollarındaki baskıyı azaltır.
  • Taze fasulyede bulunan belirli karotenoidler göz fonksiyonunda ve görmede azalmalara yol açan sarı nokta hastalığını önler. Lutein ve zeaksantin gözdeki sarı noktaya odaklanır ve gözün iç çalışmasına herhangi bir baskıyı önlemede kilit rol oynar.
  • Taze fasulyede kemik bozulması ve kemik erimesini önlemede yardımcı olan kalsiyum gibi bir takım besleyici öğeler bulunur. Taze fasulye K vitamini, A vitamini ve silikon içerir. Bu bileşenlerin yokluğu kemik kaybını artırır.
  • Taze fasulye içeriğinde yüksek miktarda bulunan flavonoid sayesinde kalp hastalıkları riskini azaltır, bu antioksidan belirli iltihap önleyici özelliklere sahiptir.
  • Bir kadının vücudundaki folik asit seviyesi, bebeğin anne karnında normal ve sağlıklı büyümesi açısından önemlidir. Taze fasulye de folik asit açısından oldukça zengin bir sebzedir.
  • Taze fasulye tüketmek cildiniz, saçlarınız ve tırnaklarınız için harikalar yaratabilir. Yeşil fasulye, sağlıklı bağ dokularının oluşumu ve tırnakların güçlendirilmesi ve cilt sağlığının arttırılması için önemli olan kolayca emilebilen bir silikon türüne sahiptir.
  • Güçlü diüretik özellikleri ile taze fasulye, önemli bir detoks görevi görebilir ve vücudunuzu istenmeyen toksinlerden kurtarmaya yardımcı olabilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.