Gıda Hattı

FAST Sisteminde işlem üst limiti değişti

29 Ocak 2021, 12:03
Paylaş
FAST Sisteminde işlem üst limiti değişti

Merkez Bankası tarafından 8 Ocak’ta kullanıma açılan anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi’nde işlem üst limiti, 1.000 TL’ye yükseltildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yapılan açıklamada, Bankanın iç kaynaklarınca geliştirilip işletilen ve 8 Ocak 2021 itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil 7/24 anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi’nin yoğun bir ilgi ile karşılandığı, bu kısa süre içinde FAST üzerinden 9 milyon anlık ödeme gerçekleştirildiği bildirildi.

Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sisteminde kayıtlı kullanıcı sayısı ise 5,3 milyona ulaştı. Açıklamada, şöyle denildi:

FAST’ta işlem üst limiti 1.000 TL oldu

“Bugün itibarıyla FAST Sisteminde işlem üst limiti 1.000 TL’ye yükseltilmiştir. FAST’ın ilerleyen dönemlerde daha yüksek limitlerle ve kullanıcı deneyimini artıracak karekodlu ödeme gibi yeni katma değerli servislerle birlikte çalışması mümkün olabilecektir.

Ödemeler alanındaki temel alt yapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.”

FAST Sistemi’ne ilişkin daha detaylı bilgiye ve tanıtım içeriğine https://fast.tcmb.gov.tr adresinden erişilebiliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.