AramaArama
Gıda Hattı

Faruk Çelik: Gıda savaşları yaşanacak

11 Şubat 2016, 14:27
Paylaş
Faruk Çelik: Gıda savaşları yaşanacak

İzmir’de düzenlenen AgroExpo Eurasia, 11. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, gıda ihtiyacının dünyanın çeşitli yerlerinde sosyal patlamalara sebep olduğunu, içinde bulunduğumuz yüzyılın savaşlarının tarım ve gıda ile ilgili olacağını dile getirdi.

tarim-fuari-gidahattiTarım ve hayvancılığın kalbi, İzmir’de atıyor. Orion Fuarcılık tarafından Fuar İzmir'de düzenlenen Türkiye'nin en büyük tarım ve hayvancılık fuarı AgroExpo Eurasia, 11. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 54 ülkeden bin 1400 katılımcıyla rekor kırarken, fuarın yapıldığı alan da bu yıl iki kat büyüdü.

Dört gün boyunca sektörün buluşma adresi olacak fuarın açılış töreni; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve dünyanın birçok ülkesinden tarım sektörü temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

faruk-celik-izmir-fuar-gidahatti1.3 milyar ton gıda israf ediliyor

Fuarın açılış töreninde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarımın insanlık için önemine dikkat çekerek, "77 trilyon dolar küresel hasılanın yüzde 5'ini tarım oluşturmakta, dünya nüfusunun yüzde 40'ı geçimini tarımdan sağlamaktadır" dedi.

Dünyada 7 milyar insandan 2 milyarının açlık ve yoksullukla karşı karşıya olduğunu ifade eden Bakan Çelik, tarım ve hayvancılığın öneminin her geçen gün artığını dile getirdi. Gıda ihtiyacının dünyanın çeşitli yerlerinde sosyal patlamalara sebep olduğunu vurgulayan Çelik, içinde bulunduğumuz yüzyılın savaşlarının tarım ve gıda ile ilgili olacağını dile getirdi.

Bu duruma rağmen tarım arazilerinin büyük bir hızla ekilip biçilemez hale geldiğini vurgulayan Bakan Faruk Çelik, "Tarım sanki vasıf gerektirmeyen bir alanmış gibi takdim ediliyor. Bu durum tarıma yapılabilecek en büyük kötülüktür. Bizim geleceğimizi ilgilendiren bu sektörde her işin bilinçli bir şekilde yapılması gerekiyor. Bir tarafta sefahat, bir tarafta sefaletle dünya karşı karşıya. Yılda 1 milyar 300 milyon ton gıda israf ediliyor. Diğer yanda ise ekmeğe muhtaç olan insanlar var. Akdeniz'de boğulanlar insanlar değil, insanlıktır. Dünyada 7 milyar insan var. Ama insanlığı bulmakta zorlanıyoruz" dedi.

Kırsal kalkınmada model olduk

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise konuşmasında Büyükşehir Belediyesi'nin tarım, hayvancılık ve kırsal kalkınma ile ilgili çalışmalarından örnekler verdi. Aziz Kocaoğlu, İzmir'de uygulanan ve başarıya ulaşan kırsal kalkınma modeli konusundaki tecrübelerini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

İzmir Valisi Mustafa Toprak da İzmir'in bugün dünya çapında ürün değerlerine sahip olduğunu belirterek, kırsal kalkınma yatırımları açısından sektöre önemli destekler verildiğini dile getirdi. Toprak, insanları doyurma ve sağlıklı üretimle buluşturma noktasında tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

11. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı açılış törenine katılan Kosova Tarım Bakan Yardımcısı Vezir Jonuzaj ise Avrupa Birliği ile süren üyelik görüşmeleri çerçevesinde ülkesinin ürünlerinin Avrupa pazarında yer bulma şansı yakaladığını belirterek, bu tür uluslararası organizasyonlara önem verdiklerini söyledi.

Dünya Arıcılar Birliği Başkanı Philip McCabe ise doğanın dengesini yürütmesinde arıların büyük önem taşıdığını vurgulayarak, bal arılarının yok olması durumunda tüm insanlığı korkunç bir sonun beklediğini söyledi. McCabe, Türkiye'de 58 bin birlik üyesinin yılda 104 bin ton bal ürettiğini ifade ederek, bal arıları ile ilgili en büyük gen çeşitliliğinin Türkiye'de bulunduğunu dile getirdi.

tarim-fuari-izmir-hayvan-gidahattiOrion Fuarcılık organize etti

Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan ise Türkiye'nin kendi alanında en büyük fuarı olan “Agroexpo Eurasia Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı”nın, düzenlendiği alanın bu yıl geçtiğimiz yıla göre iki kat büyüdüğüne dikkat çekti.

Her yıl katılımcı sayısını katlayarak artıran 11. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda bu yıl 54 ülkeden 1400’den fazla katılımcı yer alıyor. Fuar, geçtiğimiz yıla göre de metrajını ikiye katladı.

230 bin ziyaretçinin gelmesi beklenen fuar kapsamında renkli organizasyonlar da gerçekleştiriyor. Süt inekleri arasında düzenlenen güzellik yarışmasını Melih Kırkpınar Çiftliği'nden Damla isimli inek kazandı. Damla'nın ödülü altın çanı Bakan Faruk Çelik taktı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.