Gıda Hattı

FAO’nun mesleki eğitim projelerinde istihdam zamanı!

15 Ocak 2021, 13:48
Paylaş
FAO’nun mesleki eğitim projelerinde istihdam zamanı!

FAO’nun 10 ilde hayata geçirdiği proje kapsamında mesleki eğitimlerin ilk bölümü tamamlandı. Eğitim alan kursiyerlerin istihdamı için Hatay’daki istişare toplantısında bir araya gelen FAO uzmanları ve iş insanları, beklentilerini ve hedeflerini paylaştı.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle hayata geçirdiği projenin en önemli aşamalarından biri olan istihdamı artırma çalışmaları sürüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte yürütülen projenin uygulandığı 10 ildeki tarım ve gıda sektöründen iş insanları ile sektörün ihtiyaçları ve kalifiye personel temini konusunda ortak toplantılar düzenleniyor.

Bu kapsamda Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen toplantıya FAO yetkilileri, Bakanlık temsilcileri ve gıda-tarım sektöründen iş insanları bir araya geldi.

FAO projeleri ile tarımda kalifiye eleman açığı kapatılıyor

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Tarım Müdürü Ergün Çolakoğlu, tarımın Hatay için lokomotif bir sektör olduğunu belirtti. Tarımsal üretimin stratejik bir alan olduğunun altını çizen Çolakoğlu, “FAO projeleri vasıtasıyla Tarım sektöründe kalifiye eleman açığını kapatmaya çalışıyoruz ” dedi. Çolakoğlu, ayrıca Hatay’da ilk kez uygulanan FAO projesi kapsamında mesleki eğitimlerin tamamlandığına işaret ederek, “2021 yılı için özel sektör işbirliğinin istihdamı arttırmada etkili olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“Küresel krize karşı küresel mücadele şart”

FAO’nun Türkiye’deki faaliyetleri hakkında bilgi veren FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ise, pandeminin Türkiye ve dünya tarımına kısa ve uzun vadedeki etkilerine dikkat çekti. Küresel krize karşı küresel mücadelenin önemine işaret eden Selışık, bu anlamda halen uygulanan projenin bu anlayışa en güzel örneklerden biri olduğunu ifade etti. Hükümetin 5 yıllık kalkınma planında tarımı stratejik sektörlerden biri olarak kabul ettiğine dikkat çeken Selışık, 2023 hedeflerine ulaşmak için herkesin katılımının gerektiğini ifade etti. Selışık, bu amaçla yetişmiş iş gücünün tarıma kazandırılması ve özel sektör işbirliğinin gerekliliğini vurguladı.

Toplantıya katılan iş insanları da, tarım ve gıda sektöründe kalifiye eleman ihtiyacına dikkat çekerek proje ile FAO eğitimlerinden geçen çalışanların sektörü ileri noktalara taşıyacağına dair inançlarını dile getirdiler. Sektörün beklentileri de anlatan iş insanları proje kapsamında eğitimden geçen faydalanıcıların tarım ve gıda alanında ihtiyacı kapatacağını ifade ettiler.

Proje, AB'nin finansal desteği ile yürütülüyor

Projenin saha koordinatörü Dr. Baran Kenan Polat ve Hayvancılık Uzmanı Halit Çınar ise proje kapsamında yer alan dil eğitimleri, mesleki eğitimler, iş başı eğitimler, tamamlayıcı eğitimler, Uygulamalı Çiftçi Okulları, İŞKUR Hizmet Noktaları, hibeler, sosyal sigorta primleri ile ilgili bilgi paylaşımında bulundular. Ayrıca İl müdürlüğü bünyesinde kurulan İŞKUR hizmet noktaları vasıtasıyla eğitimini tamamlamış kursiyerlere rahatlıkla ulaşılabileceğini ve istihdama yönelik özel sektör işbirliğinin arttırılmasının gerekliliği vurgulandı.

Toplantıya katılan özel sektör temsilcileri ise kalifiye elemana duyulan ihtiyacı ve projeden beklentilerini anlattı.

FAO’nun 2019 yılı sonunda AB’nin finansal desteği ile başlattığı “Sosyoekonomik Entegrasyonun Desteklenmesi ve “Geçim Sağlama İmkanlarının Yaratılması aracılığıyla Türkiye’de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılığının Geliştirilmesi” projesinin en önemli başlıklarından biri de proje faydalanıcılarının istihdam olanaklarını artırmayı hedefleyen özel sektör işbirliği. Bu kapsamda projenin uygulandığı 10 ilde özel sektör, meslek birlikleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, çiftçiler ve muhtemel iş sağlayıcılarla işbirliğini arttırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla toplantılar bir dizi toplantılar gerçekleştiriliyor.

İş fuarları önümüzdeki ay başlayacak

Özel sektör istişare toplantılarının yanı sıra bu toplantıları destekleyecek olan ve önümüzdeki aydan itibaren başlayacak iş fuarlarında, muhtemel iş sağlayıcılar ile mesleki eğitimlerini tamamlamış proje faydalanıcıları bir araya getirilerek FAO’nun mesleki eğitimden geçen kalifiye işçiler için istihdam olanağı yaratılması hedefleniyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.