Gıda Hattı

FAO’nun gıda kaybı ve israfına çözüm çabalarına Türkiye desteği!

7 Ekim 2021, 11:33
Paylaş
FAO’nun gıda kaybı ve israfına çözüm çabalarına Türkiye desteği!

Türkiye tarafından finanse edilen “Azerbaycan, Orta Asya ve Türkiye’de Gıda Kaybı ve İsrafının Azaltılması Projesi” ile gıda kaybı ve israfına yeni çözümler bulunmaya çalışılıyor. FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü ve FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, “Politika yapıcılar, politika mekanizmaları ve düzenleyici mekanizmalar içeren, diğer aktörleri, gıda kaybı ve israfını azaltacak somut adımlar atmaya teşvik eden elverişli bir çerçeve oluşturmalıdır” dedi.

29 Eylül Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde, gıda kaybı ve israfına dikkat çekilerek, gıda israfının sadece kronik açlık ile mücadele edenleri değil, aynı zamanda gezegenimizi de etkilediğinin altı çizildi.

Azerbaycan, Orta Asya ve Türkiye, gıda kaybı ve israfı ile mücadele ediyor

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Gıda Güvenliği Bölgesel Koordinasyon Merkezi, Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü’nde, Azerbaycan, Orta Asya ve Türkiye’de gıda kaybı ve israfı ile ilgili mevcut zorlukların görüşülmesi ve gıda kaybı ve israfının azaltılması amacıyla ivedilikle ihtiyaç duyulan çalışmaları değerlendirmek üzere bir konferans gerçekleştirdi.

Konferans, alt bölgedeki ulusal hükûmetleri, gerekli politika değişikliklerine destek olmaya ve diğer ortakların, gıda kaybı ve israfının azaltılması amacıyla harekete geçebilmesine elverişli bir ortam yaratılması adına yeterli düzenleyici mekanizmaları kullanmaya davet etti.

“Gıda kaybı ve israfını azaltacak somut adımlar teşvik edilmeli”

Konferansta konuşan FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü ve FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, “Politika yapıcılar, politika mekanizmaları ve düzenleyici mekanizmalar içeren, diğer aktörleri, gıda kaybı ve israfını azaltacak somut adımlar atmaya teşvik eden elverişli bir çerçeve oluşturmalıdır” dedi.

Gıda Güvenliği Bölgesel Koordinasyon Merkezi, Bölgesel Program Koordinatörü Ahmet Volkan Güngören ise “Gıda kaybı ve israfının azaltılması, politika tasarımı ve müdahaleler açısından en öncelikli konulardan biridir ve gıda kaybı ve israfı meselesinin ele alınması için ortak bir yanıta ihtiyaç vardır” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Aylin Çağlayan Özcan, konuşmasında, gıda kaybı ve israfının azaltılması için Türkiye’nin kendi deneyimlerini paylaşmaya ve diğer ülkelerin deneyimlerinden dersler çıkarmaya hazır olduğunun altını çizdi.

İyi uygulamalar paylaşıldı

İyi uygulamalar ve başarı hikâyelerine de yer verilen konferansta; kamu sektörü, özel sektör ve sivil toplum aktörlerinin yanı sıra ülkeler arasında çok disiplinli, çözüm odaklı iş birliklerine ilham verilmesi amaçlandı. Gıda kaybı ve israfını azaltmanın olumlu etkilerine ulaşılıp bu etkilerin arttırılması için iyi yönetişime ve tüm oyuncuların uyumlu bir şekilde çalışmasına ihtiyaç var.

FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcileri, alt bölgede gıda kaybı ve israfının azaltılması alanındaki son gelişmeleri paylaştı. Ayrıca, Türkiye’nin Gıda Kayıpları ve İsrafının Önlenmesi, Azaltılması ve Yönetimine İlişkin Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın temel unsurlarının uygulanması ve Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da gıda kaybı ve israfının sebepleri ve etkilerine dair ülkeye özel analizler hakkında da bilgilendirmede bulunuldu.

Farklı sektörlerden konuşmacılar da, gıda bağışlarını kolaylaştıran yasal gelişmeler ve tarih etiketlemesi konusundaki iyileştirmelerden, nano-mühendislik uygulamalarından faydalanılan gıda ambalajları ve fazla gıda yönetimi için teknoloji tabanlı platforma kadar ilham verici örneklere değinerek yenilikçi ve teknolojik çözümler hakkında paylaşımlarda bulundular.

Azerbaycan, Orta Asya ve Türkiye’de Gıda Kaybı ve İsrafının Azaltılması Projesi

FAO-Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Azerbaycan, Orta Asya ve Türkiye’de Gıda Kaybı ve İsrafının Azaltılması Projesi”, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan’a, politikayı ve teknik hususları dâhil etmek suretiyle, üreticilerden tüketicilere kadar gıda sisteminin tüm alt sektörlerini hedefleyen ulusal stratejiler ve eylem planları geliştirmeleri ve uygulamaları konusunda destek oluyor. Proje, alt bölgede diyaloğu geliştirmeyi, hem kamu sektöründen hem özel sektörden aktörleri harekete geçirmeyi ve gıda kaybı ve israfı ile mücadele edilmesine yönelik çalışmaları kolaylaştırmayı da amaçlıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.