Gıda Hattı

FAO’dan Ukrayna çiftçisine acil yardım çağrısı!

22 Nisan 2022, 16:00
Paylaş
FAO’dan Ukrayna çiftçisine acil yardım çağrısı!

Ukrayna’da savaştan etkilenen tarım kesimine yönelik 8,5 milyon dolar destek sağlayan FAO, tarımsal üretimi desteklemek, çiftçiler ile kırsal kesimdeki hanelere yardım için acilen 115 milyon dolara ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Ukrayna'daki savaş nedeniyle gıda güvensizliği durumunun daha da kötüleşmesini ve gıda tedarik zincirlerindeki bozulmanın kötüleşmesini önlemek için acilen 115 milyon dolardan fazla desteğe ihtiyaç olduğunu açıklayan BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), aksi takdirde tarım arazilerinin 3’te 1’inin ekilemeyeceği ya da mahsullerin hasat edilemeyeceği uyarısı yaptı.

FAO’dan yapılan açıklamada, Ukraynalı çiftçilerin bahar mevsiminde sebze ve patates ekiminde acilen desteklenmesi gerektiği, çiftçilerin tarlalarına gitmesine ve kışlık buğday hasadını kurtarmasına izin verilmesi ve desteklenmesi gerektiği bildirildi.

Ukrayna için istenen yardım tutarı iki kat artırıldı

FAO, hazırlanan Plan kapsamında gözden geçirilmiş Kurumlar Arası Acil Çağrıya uygun olarak, Aralık 2022'ye kadar 376 bin 660 küçük ve orta ölçekli çiftçi hanesini veya yaklaşık bir milyon insanı desteklemek için ilk 50 milyon dolarlık talebini iki katından fazla artırdı.

FAO Acil Durumlar ve Dayanıklılık Direktörü Rein Paulsen, “Savaş nedeniyle Ukrayna'nın birçok bölgesinde gıdaya erişim, üretim ve genel gıda mevcudiyeti kötüleştiğinden, tarımsal üretimi ve gıda tedarik zincirlerinin işleyişini destekleme çabaları, 2022 ve 2023'te bir gıda krizini önlemek için kritik öneme sahip olacak. FAO'nun acil endişesi, devam eden ilkbahar ekim sezonunu desteklemek ve tipik olarak Haziran-Temmuz aylarında gerçekleşen ve ülkedeki gıda güvenliğini ciddi şekilde tehdit edebilecek yaklaşan kış mahsulü hasadının kesintiye uğramasını önlemektir. Tarım mevsimlere bağlıdır. Önümüzdeki sonbahar sezonuna hazırlanmak için kaybedecek zaman yok” dedi.

Ekinlerin tahrip olması, gıda güvenliğini tehlikeye atıyor!

Tarım, Ukrayna ekonomisinin merkezinde yer alıyor ve ülke genelinde olduğu kadar bölge genelinde de gıda güvenliği ve geçim kaynaklarının korunmasında kilit bir rol oynuyor. Savaş nedeniyle ekinlerin ve altyapının büyük ölçüde tahrip olması, gıda üretimini ve gıda güvenliğini tehlikeye atıyor.

FAO, mahsullerin ve tarım arazilerinin üçte birinin 2022'de hasat edilemeyebileceğini veya ekilmeyebileceğini tahmin ediyor. Savaştan kaçan sivil nüfusun zorla yerinden edilmesi ve erkeklerin askere alınması, işgücü kıtlığına ve kadınların yükünün artmasına neden oluyor. Bu durum, önemli tarımsal girdilere erişim ve bulunabilirliğin azalmasıyla daha da kötüleşiyor.

FAO tarafından toplanan ön veriler, her seviyedeki çiftçinin gıda üretimi için girdi ve hizmet satın almak ve çiftçilik faaliyetlerini sürdürmek için nakde ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

FAO’nun destek planı

Ukrayna’daki savaşın etkileri, FAO faaliyetlerinin ve teknik desteğin ülke çapında geniş çaplı olarak genişletilmesini gerektiriyor.

FAO’nun kısa ve orta vadede mahsul ve diğer girdileri sağlaması gerekiyor. Kısa vadede, nakit para ile birlikte sebze ve mahsul tohumlarının sağlanması, gıda üretimi için mevsimlik son ekimlerin yapılmasını sağlayacak.

Hayvan sahiplerine yönelik destek ise, artan yerel talebi karşılamak amacıyla süt, et ve yumurta üretmesine olanak sağlamak için küçükbaş hayvan, hayvan sağlığı girdileri, yem ve yem dağıtımını içerecek.

Gıdaya erişim desteklenecek

FAO, kilit topluluklarda ve şehir merkezlerinde pazar işlevselliğini ve gıdaya erişimi desteklemek için tarımsal gıda tedarik zincirleri boyunca orta ölçekli üreticileri ve kilit pazar aktörlerini desteklemeye devam edecek.

Ayrıca FAO, yerinden edilmiş ve diğer hassas, çatışmalardan etkilenen hanelerin çok çeşitli temel ihtiyaçlarını destekleyebilecek koşulsuz nakit transferleri sağlayacak. Alıcılar, pazarlarda yerel olarak mevcut oldukları alanlarda işgücü, nakliye, veterinerlik hizmetleri ve ekipmanı dahil olmak üzere gıda üretimi ve satışını desteklemek için nakit kullanabilecekler.

FAO, şimdiye kadar 8,5 milyon dolar destek sağladı

FAO'nun bugüne kadar sağladığı fon, geçim desteği ile 70 bin 941 kişi için 8,5 milyon dolara ulaştı. FAO fonları ve Japonya, Belçika, AB, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) ve USAID'in İnsani Yardım Bürosu (BHA) dahil olmak üzere ortaklarının katkılarını içeriyor. Krize müdahalede kritik bir zamanda gelen fonlar; küçük ölçekli çiftçileri, tohum ve temel tarımsal girdilerin sağlanması yoluyla minimum gıda üretimini sürdürmeleri için destekleyecek. Finansman açığı şu anda 106,9 milyon dolar. FAO, daha fazla kaynakla bahar sezonu için daha fazla kişiye zamanında ulaşabilecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.