Gıda Hattı

FAO'dan Türkiye’ye üst düzey ziyaret

12 Kasım 2021, 14:28
Paylaş
FAO'dan Türkiye’ye üst düzey ziyaret

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Geleceğe Nefes kampanyası kapsamında Türkiye’ye gelen BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktör Yardımcısı Maria Helena Semedo, FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ve Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık ile birlikte Milli Ağaçlandırma Günü’nde fidan dikti, çeşitli programlara katıldı.

Maria Helena Semedo’nun üç gün süren Türkiye programı, Orman Mühendisleri Odası (OMO) Genel Başkanı Hasan Türkyılmaz’ın ev sahipliğinde; Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Nurettin Taş, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bulut’un katıldığı toplantı ile başladı.

Uluslararası Ormancılık Eğitim Merkezi güçlendirilecek

FAO’nun; İklim Değişikliği, Biyoçeşitlilik ve Çevre Ofisi, Ormancılık Bölümü, Arazi ve Su Yönetimi Bölümü, Hayvan Sağlığı ve Ürünleri Bölümü ile Balıkçık ve Su Ürünleri Bölümü birimlerinden sorumlu olan Semedo ile, Türkiye ile FAO arasındaki çalışmalar değerlendirildi, Paris Anlaşması sonrasında yapılabilecek projeler gözden geçirildi.

Son zamanlarda tüm dünyada yaşanan aşırı orman yangınları kapsamında Orman Genel Müdürlüğü Uluslararası Ormancılık Eğitim Merkezinin güçlendirilerek, Akdeniz Bölgesine hizmet edecek bir operasyon merkezi haline getirilmesinin önemi vurgulanan toplantıda, BM Ekosistem Restorasyonu kapsamında, Türkiye’nin de destek verdiği “Bonn Deklarasyonu” çerçevesinde yeni projeler hazırlanabileceği ifade edildi.

FAO Türkiye’nin portföyü paylaşıldı

BM Örgütleri’nin ülke temsilcileriyle gerçekleştirilen toplantıya katılan Semedo ile, Türkiye-BM Sürdürülebilir Kalkınma İş birliği Çerçevesi hazırlıkları ve bununla uyumlu olarak FAO’nun Ulusal Programlama Çerçevesi hazırlıkları, FAO'nun Türkiye'deki portföyü paylaşıldı. Suriye Programı ile gelişen iş birliği, Gıda Sistemleri Zirvesi, İklim Eylemi Görev Ekibi’nin kurumlara olan desteği ve COVID sürecinde Tek Sağlık yaklaşımına olan katkılar gündem konuları arasında yer aldı.

FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi ve Türkiye Temsilciliği’ni ziyaret eden Genel Direktör Yardımcısı Semedo, bölgede yürütülen Projeler ve program çalışmaları hakkında bilgi aldı. Gerçekleştirilen faaliyetlerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bunun ancak paydaşlarla olan güven ve iş birliğiyle gerçekleştirilebileceğini vurgulayan Semedo, ‘Verimlilik’ kavramını merkezine taşıyan FAO’nun, ‘Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam’ yaklaşımına dikkat çekti. Semedo, üniversiteler, özel sektör işbirliklerin öneminin altını çizerek, Güney-Güney İşbirliği’nde olduğu gibi FAO’nun bilgi ve tecrübe transferindeki rolüne değindi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ile görüştü

FAO Genel Direktör Yardımcısı Maria Helena Semedo, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Azerbaycan Ekoloji Bakanı Muxtar Babayev ile ikili görüşmelerde de bulundu.

FAO Heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleştirilen "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes" fidan dikimi programına katıldı. Açılış konuşmaları sonrasında Semedo ile Viorel Gutu Sayın Ayşegül Selışık geleceğe nefes için fidan dikti.

Maria Helena Semedo’nun Türkiye programı, Anıtkabir ziyareti ile son buldu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.