Gıda Hattı

FAO’dan toplum temelli ormancılık modeli

24 Şubat 2016, 12:52
Paylaş
FAO’dan toplum temelli ormancılık modeli

Toplum temelli ormancılık yaklaşımı sürdürülebilir ortam yönetimini teşvik etme, fakirliği azaltma ve kırsal kesim için yeni iş ve gelir kaynağı yaratmada başarılı bir yöntem olmuştur. Ancak var olan potansiyeli tam anlamıyla kullanabilmek için hükümetlerden politika reformları ve önlemleri şeklinde yardıma ihtiyaç var.

Yayınlanan yeni FAO raporuna göre toplum temelli ormancılık modellerinin birçoğu sürdürülebilir gelişimde oldukça etkili bir yöntem fakat verilere göre birçoğu halen daha tam potansiyelinin oldukça altında faaliyet gösteriyor.

FAO-gidahattiBu yaklaşımda yerel topluluklar hayatlarının bağlı olduğu toprak kullanımı ve ormancılık kaynaklarının kullanımı kararını hükümetler ile işbirliği içerisinde veriyorlar. Yayınlanan rapora göre dünyanın ormanlık alanlarının yaklaşık üçte biri bir çeşit toplum temelli yönetim altında.

Raporda verilen toplum temelli ormancılık yaklaşımın nasıl daha verimli hale getirilebileceği önerilerinin arasında topluluklara güvenceli ormancılık görevlerinin verilmesi, ilgili mevzuatların iyileştirilmesi ve uygun ve geçerli teknik ve teknolojilerin sağlanması yer alıyor. Piyasalara ve piyasa işleyişi hakkında bilgilere ulaşım da, toplulukların ellerindeki ormancılık ürünlerini ticarete katabilmeleri için oldukça önemli

En iyi tekniklerin paylaşılması

Rapor ayrıca dünya genelinde başarılı olan toplum temelli ormancılık faaliyetlerini örnek olarak gösteriyor.

Nepal’de ormansız tepelik alanlarda toplum temelli ormancılığın getirilmesi ile tepeler tekrar yeşillendirilmiş ve ormanların genel durumu iyileşmiştir. Bunun sonucunda son 15 yılda hektar başına düşen ağaç sayısı %50 oranında artarken, ormanlık alan miktarı %30 artmıştır.

Meksika’da ise uzun süredir devam eden toplum temelli ormancılık sistemleri sonucunda ülkenin ormanlarının %80’i toplulukların sorumluluğu altına girmiştir. Bunların birçoğu elde ettikleri ürünlerin ticaretini yaparak topluluk gelirini yükseltmeyi başarmıştır.

Kamerun’da yasaların 1994 yılında revize edilmesi ile topluluklara 25 yıllık kontratlarla ormanlık alanları yönetme yetkisi verilmiş, bunun sonucunda ise 147 yeni topluluk orman yönetim alanları oluşturularak 367 bin hektar ormanlık alan bu topluluklara devredilmiştir.

Asya Pasifik bölgesi için hayati önem taşıyan bir sektör

asya-pasifik-ormancilik-haftasi-gidahattiBölge ormancılığı için en önemli etkinliklerden biri olan Asya Pasifik Ormancılık Haftası (22 – 26 Şubat) FAO ve Asya Pasifik Ormancılık Komisyonu (APFC) tarafından Filipinler Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı (DENR) ile işbirliği içerisinde düzenlenmiştir.

Etkinlik çerçevesinde 30 ülkeden ormancılık sektörü liderleri, politika yapıcılar ve endüstri uzmanları bir araya gelerek ormancılığın karşılaştığı sorunları ve Asya Pasifik bölgesinde sürdürülebilir gelişimin ilerletilmesi konusunu görüştüler. Bunların arasında BM Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri, bölgesel ticaret anlaşmaları, sürdürülebilir üretim, iklim finansmanı ve felaket önlemleri gibi konular da görüşülmüştür.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.