Gıda Hattı

FAO’dan Suriyeli mülteciler için yeni proje

4 Ocak 2019, 13:34
Paylaş
FAO’dan Suriyeli mülteciler için yeni proje

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Suriyeli mültecileri ve yerel halkı tarımda sürdürülebilir iş imkanlarına kavuşturacak yeni projesi, Nisan ayında başlayacak. 4500 Suriyeli mülteci ve yerel halk ile 1500 çiftçi/üretici kursiyerleri buluşturacak projede, sürdürülebilir iş imkanlarının oluşturulmasının yanı sıra tarım sektöründe verimlilik ve ürün kalitesinde artış sağlanması hedefleniyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı ortaklığında yürütülecek olan ve Avrupa Birliği tarafından fonlanan “Tarım Yoluyla Suriyeli ve Türk Toplulukların Sosyo-Ekonomik Entegrasyonu ve İstihdam Yaratılması - Birlikte Çalışıyor, Birlikte Yaşıyoruz” projesi Nisan 2019’da başlıyor.

fao-logo-bina-gidahatti

FAO’dan Suriyeli mülteciler için yeni proje

Proje farklı nitelikte mesleki eğitimler, istihdam masaları ve hibe programları ile tarım ve gıda sektöründe iş imkanlarına erişimi arttırmayı ve daha sürdürülebilir hale getirmeyi hedefliyor.

Ana uygulayıcı ortak olan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) gibi ilgili kuruluşlarla işbirliği içinde Adana, Gaziantep, İzmir, Kilis, Mardin, Mersin, Şanlıurfa, Hatay, Kahramanmaraş ve Konya illerinde yürütülecek olan projenin yaklaşık 30 ayda tamamlanması öngörülüyor.

Tarım ve gıda sektöründe istihdam edilecekler

Farklı bileşenleri içinde barındıran proje, öncelikli olarak 6200 Suriyeli ve kırılgan yerel halkın tarım ve gıda sektöründe istihdam edilebilirliklerini arttırmak ve kendi ayakları üzerinde durabilme potansiyellerini arttırmayı amaçlıyor.

Bu kapsamda 3000 Suriyeli ve kırılgan yerel halkın bitkisel üretim, hayvancılık ve tarım-gıda sektörlerinde mesleki becerilerini geliştirmek için sertifikalı mesleki eğitimler düzenlenecek.

Eğitimlerini tamamlayan kursiyerlerin istihdam edilmelerini sağlamak için, ayrıca 1500 çiftçi/üretici, FAO’nun “Çiftçi Tarla Okulu” kapsamında iklim dostu ve verimli yeni tarım teknolojileri konusunda eğitimler alacak. 3000 kursiyerden ayrı olarak 1500 Suriyeli ve kırılgan yerel halk, eğitim alan çiftçilerin yanında İş Karşılığı Ücret (Cash-for-Work) modeline dayalı olarak çalışacak.

Çiftçilere girişimcilik hibesi verilecek

Tüm bunlara ek olarak, her ilde kurulacak tarım istihdam masaları ile tarımsal mesleki eğitimleri tamamlayan kursiyerlere “Çiftçi Tarla Okulu” eğitimlerine katılan çiftçi/üreticilerden 250 kişiye düşük bütçeli (5000 Avro) ve 50 kişiye de görece daha büyük bütçeli (25 000 Avro) olmak üzere girişimcilik hibeleri verilecek.

Tüm bu eğitimler sonucunda Türkiye’de tarım sektöründe daha kalifiye işçi ile nitelikli çiftçinin buluşması gerçekleştirilecek olup verimlilikte ve ürün kalitesinde artış sağlanması hedefleniyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.