Gıda Hattı

FAO’dan gıda tedarik zincirinde maliyet-fiyat takibini iyileştirecek proje!

25 Ocak 2022, 19:46
Paylaş
FAO’dan gıda tedarik zincirinde maliyet-fiyat takibini iyileştirecek proje!

Tarımsal gıda tedarik zincirlerinde maliyet ve fiyat takibini iyileştirmeye yönelik yeni bir proje başladı. Proje, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kapasitesini artırmak amacıyla Türkiye'nin tarımsal gıda maliyet ve fiyat izleme sistemlerinin mevcut durumunu belirlemeyi amaçlıyor.

Enflasyon, dünya genelinde gıda fiyatlarını yukarı doğru itiyor. Tarımsal gıda sistemi, iklim krizi, çatışmalar ve ekonomik şoklar gibi birçok tehditle karşı karşıya.

FAO Türkiye’den gıda tedarik zincirinde maliyet-fiyat izleme projesi

FAO Türkiye, Tarımsal Gıda Tedarik Zincirinde Geliştirilmiş Maliyet ve Fiyat İzleme başlıklı yeni bir Teknik İşbirliği Projesi geliştirerek bu sorunlara zamanında yanıt veriyor. Proje, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kapasitesini artırmak amacıyla Türkiye'nin tarımsal gıda maliyet ve fiyat izleme sistemlerinin mevcut durumunu belirlemeyi amaçlıyor.

FAO, Bakanlığa bu zorlukların üstesinden gelinmesinde yardımcı olacak. Bu sayede karar verme sürecinde geliştirilmiş izleme sistemleri aracılığıyla fiyat dalgalanmaları ve fiyat şoklarını ele almak için gerekli önlemler alınabilecek.

“Sıfır Açlık” hedefine ulaşılmasına da katkı yapacak

Projenin başlangıç toplantısı 10 Ocak 2022'de FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan uzmanların katılımıyla gerçekleştirildi. Uzmanlar, özellikle küresel ölçekte artan enflasyon ve bununla ilişkili etkiler bağlamında, tarımsal gıda sisteminin tüm aşamalarında maliyetlerin ve fiyatların izlenmesinin önemini vurgularken, projenin ayrıca Bakanlığın 2019-2023 Stratejik Planına ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının ikincisi olan “Sıfır Açlığa” ulaşılmasına da katkıda bulunacağının altı çizildi.

FAO’nun Gıda Fiyatı İzleme ve Analiz aracı

Tarım ve Orman Bakanlığı Yönetim Bilgi Sistemleri ve İstatistik Dairesi Başkanı Abdullah Vural, Türkiye'deki mevcut tarımsal gıda fiyat ve maliyet izleme sistemleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Projenin Baş Teknik Sorumlusu Giorgi Kvinikadze, projeyi daha detaylı anlatarak FAO'nun Gıda Fiyatı İzleme ve Analiz aracını tanıtırken, Uluslararası Proje Uzmanı Laszlo Palvolgyi, tarımsal gıda tedarik zincirlerinde fiyat ve maliyet takibi konusunda bilgiler verdi.

FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasındaki işbirliğini de destekleyecek projeye ilişkin faaliyetler, önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.