Gıda Hattı

FAO’dan gençlere “Gıda Kahramanları” olma çağrısı!

18 Ekim 2021, 12:32
Paylaş
FAO’dan gençlere “Gıda Kahramanları” olma çağrısı!

“Tarım-Gıda Sisteminde Dönüşümün Aktörleri Gençler Etkinliği”nde sadece gençlerin desteğiyle daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve herkes için daha iyi bir yaşam elde edebileceğimizi belirten FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, gençleri “gıda kahramanları” olmaya davet etti.

16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Bahçeşehir Koleji iş birliği ile çevrimiçi olarak gerçekleştirilen etkinliğin açılışında konuşan FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, şunları söyledi:

Gençlere “Gıda Kahramanları” olma daveti!

“Tarım-gıda sisteminde dönüşümün en önemli aktörleri siz gençlersiniz. Sadece sizlerin desteğiyle gıda kaybı ve israfını azaltabiliriz. Sadece sizlerin desteğiyle daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve herkes için daha iyi bir yaşam elde edebiliriz.

Kendilerini tarım-gıda sistemlerini geliştirmeye adayan kişiler “gıda kahramanları” olarak tanımlanıyor. Hepinizi gıda kahramanları olmaya davet ediyorum. Tarım gıda sistemimizi dönüştürmek için çalışırken FAO'nun yardımınıza ihtiyacı olacak. Bu yılki Dünya Gıda Günü temasının bize hatırlattığı gibi, “Eylemlerimiz geleceğimizdir ve siz gençler bizim geleceğimizsiniz.”

“Açlık, yoksulluk ve gelir kaynaklarının azlığı büyük sorun”

Bu yüzyılın en önemli konularından biri hakkında FAO ile etkinliği gerçekleştirmekten duydukları mutluluğu dile getiren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, “Tarım- gıda sistemleri, gıda güvenliği ve gıda güvenilirliği gibi konularda gençleri, çocuk yaşta bu farkındalığı kazandırmak temel hedefimiz. Pandemi bize tarımın ve gıdamızın ne denli önemli olduğunu bize tekrar hatırlattı. Dünyanın birinci konusu açlık, yoksulluk ve gelir kaynaklarının azlığı.  Türkiye için de bu sorunlar geçerli. Farkındalık yaratmalıyız ve dünya ile entegre olmalıyız.” dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz de, “Akıllı tarım ve sürdürülebilir gıda sistemleri konusunda farklı disiplinleri bir araya getirerek farklı bir bakış açısıyla her yaş grubu için bir farkındalık çalışmaları yapmak istiyoruz” diyerek, FAO ile pek çok farklı etkinliklere imza attıklarını kaydetti.

Sürdürülebilirliğin önemine değinen Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ ise, “Süreçleri iyi yönde dönüştürebilmek için eğitimciler olarak sorumluluk almalıyız. BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını derslerimize entegre ettik. Okul öncesinden başlayan bu süreç bilgi ve beceriye dönüşüyor. Örneğin bu yıl iklim değişikliği modülünü hayata geçirdik. Çocuklarımız iklim değişikliği ile ilgili erken yaşta farkındalık geliştirecekler.” dedi.

“Tarım-gıda sistemlerini dönüştürmede kadın ve gençlerin öncü rolü”

Tarım-gıda sisteminin dönüşümü başarabilmek için kadınların ve gençlerin oynayabileceği öncü rolün çok önemli olduğunun altını çizen FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, “Sizler, bu dönüşüme öncelikle tüketim alışkanlıklarınızı çevreye ve topluma karşı duyarlı olacak şekilde değiştirerek ve daha az gıda israf etmeye özen göstererek katkı sağlayabilirsiniz. Sağlıklı ve besleyici gıdaya erişmek için ne kadar ısrarcı olursanız, devletler ve şirketler üzerinde o kadar etkili olursunuz” diye konuştu.

Etkinlikte FAO ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile ilgili sunum yapan FAO Gençlik Komitesi, Bilgi ve İletişim Sorumlusu Ange Soubirous Tambineza, açlığın bir gerçek olduğu vurgusunu yaparak, bu gerçekle mücadelede gelecekte BM Genel Kurul sıralarında oturacak olan gençlere, sürdürülebilir kalkınma amaçları için hedeflenen 2030 yılından sonra da görevlerinin devam edeceği mesajını verdi.

FAO Gıda Güvenliği Uzmanı Keigo Obara ise iklim değişikliği ve küresel şoklarla büyümeye devam eden dünyadaki gıda güvenliği ve beslenme sorunlarına dikkat çekti.

Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi’nden öğrenciler Cem Ege Ergün ve Ahmet Ömer Erkenci, Türkiye’deki kuraklık tehlikesine vurgu yaparak, kendilerinin geliştirdikleri nesnelerin interneti tabanlı akıllı ve otonom tarımsal sulama sistemleri konulu çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.