Gıda Hattı

FAO’dan arazi tahribatına karşı ilk toprak karbon depolama haritası!

2 Aralık 2021, 12:27
Paylaş
FAO’dan arazi tahribatına karşı ilk toprak karbon depolama haritası!

FAO’nun, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde yürüttüğü Arazi Tahribatının Dengelenmesi Yukarı Sakarya Havzası Projesinde üretilen potansiyel karbon depolama haritası, paydaşlarla ele alındı.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde yürütülen “Arazi Tahribatının Dengelenmesi (ATD) Yaklaşımının Ulusal Düzeyde Yaygınlaştırılması Amacıyla Yukarı Sakarya Havzasında Uygulanarak, ATD Hedeflerinin Oluşturulmasına Katkıda Bulunulması Projesi” kapsamında paydaşların katılımı ile çevrim içi teknik bir çalıştay gerçekleştirildi.

Toprak Organik Karbon Depolama Haritası neden önemli?

Çalıştayda FAO’yu temsilen konuşan Ulusal Proje Koordinatörü Sibel Tekin, proje kapsamında kurulan ATD Karar Destek Sistemi için önemli bir girdi olarak üretilen Potansiyel Toprak Organik Karbonu (TOK) Depolama Haritasının öneminin altını çizdi. Tekin, çalıştayın amacının proje paydaşları ile bir araya gelerek üretilen haritayı sunmak ve geri bildirimleri bizzat uygulamacılardan almak olduğunu söyledi.

FAO Uzmanı Marcos Angelini de yaptığı sunumda, FAO Küresel Toprak Ortaklığı (TOK) potansiyel depolama haritası girişiminden ve metodolojiden söz etti. Mevcut veriler ile Türkiye için oluşturulan Türkiye için metodoloji ve TOK depolama haritasının sunumunu da gerçekleştiren Angelini, haritanın ve sonuçların geliştirilmesi için katılımcıların katkılarının önemli olduğunu ifade etti.

FAO LDN Uzmanı Ingrid Teich ise haritanın ATD Karar Destek Sistemi içerisindeki yeri ve ATD yaklaşımı için karbon depolamanın neden önemli olduğu konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Sunumların ardından, ileriki dönemlerde uygulanabilecek geliştirmeler üzerinde tartışılarak harita hakkında geri bildirimler toplandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.