Gıda Hattı

FAO Türkiye’nin projeleri, Azerbaycan’a da örnek oluyor!

29 Kasım 2021, 14:04
Paylaş
FAO Türkiye’nin projeleri, Azerbaycan’a da örnek oluyor!

Devlet kurumları, STK temsilcileri ve çiftçilerden oluşan Azerbaycan heyeti, FAO’nun Türkiye’deki çalışmaları hakkında bilgi aldı, sahadaki uygulamaları yerinde inceledi.  Heyetle, gençlerin ve kadınların istihdamı için bilgi ve deneyimler paylaşıldı.

Azerbaycan’dan gelen tarım sektörünün önemli bileşenleri, genç ve kadın istihdamı çalıştayına katıldı. FAO’nun kurduğu bir kadın kooperatifini ziyaret eden heyet, kooperatif üyelerinin deneyimlerini dinledi, çalışmaları inceledi.

Ankara ve Bursa’da görüşmelerde bulundular

Aralarında Azerbaycan Tarım ve Kredi Ajansı Başkan Yardımcısı Layla Mammadova, ajansın Uluslararası Kuruluşlar ve Finans Kuruluşlarıyla İşbirliği Başkan Yardımcısı Teymur Naghibayli, Azerbaycan Kırsal Kadınlar Derneği Başkanı Gülbaniz Ganbarova, Azerbaycan Kadın Girişimciliğini Geliştirme Derneği Başkanı Sakina Babayeva ve bazı projelerin faydalanıcılarının da olduğu bir heyet, FAO’nun Türkiye’de genç ve kadın istihdamı odaklı çalışmaları hakkında bilgi almak ve projeleri yerinde incelemek için Türkiye’ye geldi.

İlk olarak Ankara’da FAO Türkiye’nin faaliyetleri hakkında bilgi alan, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nde görüşmelerde bulunan heyet, ikinci gün ise FAO’nun Bursa’daki çalışmaları kapsamında hayata geçirilen kadın kooperatiflerini ziyaret etti. Azerbaycan heyetindeki teknik uzmanlar ve katılımcılar Türkiye’deki kadın kooperatifi üyeleri ile bir araya gelerek deneyim ve bilgi paylaşımında bulundu.

Üniversitede çalıştaya katıldılar

Azerbaycan Tarımsal Deneyim ve Bilgi Paylaşımı Misyonu kapsamında İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen çalıştaya katıldı. Çalıştayda BAÜ’den Prof. Dr. Pınar Melis Yelsalı Parmaksız, kadın istihdamının önemi ve Türkiye ile dünyadaki durumu hakkında bilgi verirken, Dr. Zeynep Tacer Caba da ‘Gıda Güvenliği ve Gıda Sektöründe Kadın’ konulu bir sunum yaptı.

FAO Kooperatif uzmanı Mehmet Kuzu ise FAO kooperatifleri ve kapasite geliştirme programı hakkında bilgi verdiği çalıştayda, Dr. İlhan Zeynep Karakılıç da kırsalda genç kadın istihdamı hakkında sunum yaptı. Ayrıca Azerbaycan ve Türkiye’deki çeşitli projelere katılan başarılı kadın katılımcılar da deneyimlerini paylaştı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.