Gıda Hattı

FAO Türkiye’nin istihdam fuarları maratonu başlıyor!

25 Kasım 2021, 09:44
Paylaş
FAO Türkiye’nin istihdam fuarları maratonu başlıyor!

Suriyeliler ile ev sahibi toplulukların dayanıklılığının geliştirilmesi projesi kapsamında, Kasım, Aralık ve Ocak ayı boyunca 10 ilde İstihdam Fuarları düzenlenecek.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye’nin Avrupa Birliği finansmanı ile hayata geçirdiği “Sosyoekonomik Entegrasyonun Desteklenmesi ve Geçim Sağlama İmkânlarının Yaratılması Aracılığıyla Türkiye’de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ile Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılığının Geliştirilmesi” projesi kapsamında İstihdam Fuarları başlıyor.

Kasım, Aralık ve Ocak ayı boyunca 10 ilde düzenlenecek fuarlarda yerel iş gücü ve özel sektör temsilcileri bir araya gelecek.

Tarım ve gıda sektörlerinin vasıflı işgücü ihtiyacı için mesleki eğitim veriliyor

Proje ile şimdiye kadar Türkiye’de gıda, tarım ve ilgili sektörlerin vasıflı işgücü, kırsal kalkınma ve üretim ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirlenen konularda birçok mesleki eğitim verildi. Uygulamalı Çiftçi Okulları(UÇO) bünyesinde sürdürülebilir ve iklim dostu tarımsal kalkınma yolunda adımlar atıldı. Ulusal düzeyde birçok uygulama ortağı ile üst düzey işbirliği sağlandı.

Projenin istihdam hedefleri doğrultusunda sırasıyla Van, Bursa, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Kahramanmaraş, Manisa, İzmir, Adana, Hatay’da İş Fuarları gerçekleştirilecek. Fuarlara paydaşların yanı sıra proje kapsamında eğitim almış faydalanıcılar ve nitelikli işgücü ihtiyacı olan özel sektör temsilcileri katılacak.

Proje faydalanıcıları potansiyel işverenleri ile buluşturulacak

İş fuarlarının amacının, proje faydalanıcılarına kariyer arayışlarında olumlu bir başlangıç sağlamak ve tarım-gıda işletmelerinde vasıflı işçilere ihtiyaç duyan potansiyel işverenlerle bir araya gelmelerine yardım etmek olduğunu belirten FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, bu etkinlikler sayesinde faydalanıcıların işverenler nezdindeki görünürlüğünün artacağını vurguladı.

İstihdamın artırılması odaklı gerçekleşecek etkinliklerle Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ile ev sahibi toplulukların sosyo-ekonomik entegrasyonunun desteklenmesi ve yeni geçim fırsatları yaratılması hedefleniyor.

Suriyeli Mültecilere Dayanıklılık Planı kapsamında hayata geçirilen proje, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.