Gıda Hattı

FAO Türkiye’den “İkiler Günü” etkinliği!

24 Şubat 2022, 13:07
Paylaş
FAO Türkiye’den “İkiler Günü” etkinliği!

FAO Türkiye, “İkiler Günü” olarak anılan 22.02.2022 tarihinde Ankara’da Uluslararası Kooperatifler Birliği Başkanı Ariel Guarco’nun da katıldığı etkinlikle, kooperatifçiliğin önemini vurguladı.

22 Şubat 2022 Salı günü güneş takviminde tek olma özelliğine sahip.

FAO ve ICA’dan “İkiler Günü” etkinliği

Bu özel günde, BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun AB finansmanı ile “Güçlü Geçim Dayanıklı Toplum’’ sloganı altında yürüttüğü Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve ev sahibi topluluklara yönelik proje kapsamında, kooperatifçilik alanında iş birliğini geliştirmek adına Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) ile “İkiler Günü” etkinliği gerçekleştirildi.

FAO ve ICA’nın dayanışma içinde yürüttükleri çalışmaları paylaşmak ve kooperatifçiliğin önemine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen, Türkiye Kooperatifler Birliği, Uluslararası Tarım Kooperatifleri Birliği ve kooperatif birliklerinin bir araya geldiği toplantının açılışında konuşan FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, şunları söyledi:

FAO Türkiye, 13 ilde 22 kooperatifi destekliyor

“FAO Türkiye'nin Kooperatif Destek Programı, Uluslararası Kooperatifler Birliği ilke ve değerlerine dayanmaktadır. 2019 yılında üç kooperatifle başladığımız program kısa sürede genişledi ve şimdi Avrupa Birliği ve Japon Hükümeti'nin desteğiyle 13 ilde 22 kooperatifi ulaştı. Programın başarıları gerçekten etkileyici. Kooperatiflere dönüp baktığımızda pazarlama kapasiteleri, kar oranları ve en önemlisi sosyal ilişkilerinin arttığını görüyoruz. Umuyorum ki, zamanla ulusal düzeyde daha da iyi sonuçlar gelecek.”

Konuşmasında, uluslararası iş birliğinin ve kurumlar arası diyalogun önemine işaret eden ICA Başkanı Ariel Guarco da, FAO ve ICA'nın gıda güvenliğini sağlayabilmek için kültürel, ekonomik ve sosyal değişimlere ayak uydurması gerektiğini söyledi. Guarco, sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşebilmesi için gereken dönüşüme, tüm sivil teşkilatların aktif katılması gerektiğini kaydetti. Ariel Guarco, “Gıda Sistemleri Dönüşümü’nün topraklarda yapılaşmayı ve çok paydaşlı eklemlenmeyi gerektirdiğini varsayarsak, o zaman kooperatifler, ihtiyaçları karşılamaya en uygun girişimlerdir” dedi.

Kadın kooperatifleri destekten memnun!

FAO’nun desteklediği 13 Kooperatif adına söz alan Kahramanmaraş Mutlu Besin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Cennet Polat ise, proje kapsamında desteklenen kooperatiflerin bir üyesi olmaktan  gurur duyduğunu dile getirdi. ‘Hep Yerinden’ çatısı altında bir araya geldiğim tüm kız kardeşlerim adına burada olmak ve kadınların fırsat verildiğinde neleri başarabileceğini göstermekten çok mutluyum. Özellikle kırsalda yaşayan kadınların böyle projelerle desteklenmesi ve iş hayatında aktif rol almaları çok önemli. Bize bu yolda ışık tutan Avrupa Birliği, FAO ve bakanlıklarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Suriyeli Mülteci Dayanıklılık Planı kapsamında AB finansmanı ile devam eden proje, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.