Gıda Hattı

FAO Türkiye Temsilcisi Gutu: “Covid-19, gıda güvenliğine tehdit!”

23 Ağustos 2020, 14:34
Paylaş
FAO Türkiye Temsilcisi Gutu: “Covid-19, gıda güvenliğine tehdit!”

Gıda güvenliği ve beslenme ile ilgili küresel ölçekte çok sıkı önlemlerin alınması gerektiğini belirten BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, Covid-19’un gıda güvenliğine bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Gutu, bu süreçte gıda sektörünün diğer sektörlere göre daha başarılı olduğunu, ancak ulaştırma ve lojistik sektörlerindeki tablonun olumlu olmadığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, bir yayın grubu tarafından online olarak düzenlenen “Tarım Ormanın Geleceği Zirvesi”nde bir konuşma yaptı.

“Covid-19, gıda güvenliğine tehdit oluşturuyor”

Gutu, yeni 10 yılda Türkiye tarımının yol haritasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlikte, gıda güvenliği konusunu Covid-19 bağlamında da ele alarak, Covid-19’un gıda güvenliğine bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Bu zorlayıcı zaman içerisinde, yerel ve küresel anlamda gıda güvenliğini sağlamak için doğal kaynakları korumanın ve sürdürülebilir bir şekilde yönetmenin önemine dikkat çeken Gutu, hükümetlerin bütün güçlerini göstererek ticaret yollarını açık tutmaları gerektiğini söyledi. Gutu, Türkiye’nin ‘Temassız Ticaret’ uygulamasının bu anlamda örnek bir mekanizma olduğuna işaret ederek, tarımsal üretime verdiği destek ve tedarik zincirinin akışını sağladığı için Türkiye’ye müteşekkir olduğunu belirtti.

“Gıda sektörü başarılı, ulaştırma ve lojistik sektörlerinde sıkıntı var”

Açlıkla mücadelede olması gereken noktadan uzak olduğumuzun altını çizen Viorel Gutu, gıda güvenliği ve beslenme ile ilgili küresel ölçekte çok sıkı önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Mevcut eğilimlerin devamı halinde yakın gelecekte 840 milyon kişinin açlık çekeceğini belirten Gutu, bu yılın Haziran raporlarına bakıldığında gıda sektörünün diğer sektörlere göre daha başarılı olduğunu, ancak ulaştırma ve lojistik sektörlerindeki tablonun olumlu olmadığını ifade etti.

“Covid-19 yetersiz beslenmeyi artıracak, gıda sektörü artan fiyatlardan etkilenecek”

Covid-19’un yetersiz beslenmeyi artıracağını ve gıda sektörünün de artan fiyatlar nedeniyle olumsuz etkileneceğini ifade eden Gutu, 2020 yılında 132 milyon kişinin Covid-19’a bağlı olarak açlıkla mücadele ettiğini de sözlerine ekledi.

Mevcut olumsuz eğilimleri tersine döndürmenin en iyi ilacının sürdürülebilir gıda ve tarım olacağını vurgulayan Viorel Gutu, doğal kaynakların, teknik donanımların ve hayvancılığın akılcı ve dayanaklılığı artıracak şekilde yapılandırılması ve yeni zorluklarla mücadele edecek şekilde tasarlanması gerektiğini söyledi.

Gutu son olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı ile işbirliğinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.