Gıda Hattı

FAO Okulu’nda eğitim gören kadın çiftçiden AB Büyükelçisi’ne: “Hayat zor”

12 Temmuz 2021, 16:36
Paylaş
FAO Okulu’nda eğitim gören kadın çiftçiden AB Büyükelçisi’ne: “Hayat zor”

FAO’nun Uygulamalı Çiftçi Okulları Çalıştayı için Hatay’a giden AB Türkiye Delegasyonu Başkanı ve Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’la görüşen Münevver Ezelsoy,  kadınlara sunulan beceri geliştirme fırsatlarından dolayı teşekkür etti. Ezelsoy, “Eğitimler bizler için son derece değerli, çünkü kırsaldaki kadın bu sayede öz güven kazanıyor ve kendisini net bir şekilde ifade edebiliyor. Hayat zor, ancak şunu da kabul etmeliyiz ki hayat aynı zamanda bir risk, risk yoksa öğrenmek yok, büyümek yok” dedi.

AB tarafından fonlanan “Sosyo-Ekonomik Entegrasyonun Desteklenmesi ve Geçim Sağlama İmkanlarının Yaratılması Aracılığıyla Türkiye'de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılığının Geliştirilmesi” projesi altında BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından Hatay İl Tarım ve Orman Bakanlığı’nda gerçekleştirilen Çalıştay, AB Büyükelçisini ağırladı.

UÇO yaklaşımı teşvik edilecek

Uygulamalı Çiftçi Okulları girişimi bünyesinde düzenlenen Çalıştay’ın açılışında konuşan Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Hatay ilinin tarımsal değerlerine değindi, Suriyeliler ve ev sahibi topluluklar arasında tarım alanında kurulan bağı vurguladı ve Hatay ilinin UÇO’nun uygulama illerinden biri olarak seçilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. FAO Türkiye Program Sorumlusu Sheikh Ahaduzzaman da, Uygulamalı Çiftçi Okullarında katılımcı öğrenim uygulamasının önemini vurgulayarak,  “Daha katılımcı hale getirmek ve herkes için daha erişilebilir kılmak için UÇO yaklaşımını daha fazla teşvik etmeyi hedefliyoruz. Bunu yaptığımızda, inanıyoruz ki iyi uygulamalar Türkiye’nin diğer illerinde de yaygınlaştırılabilecek ve UÇO tarımsal problemlere sürdürülebilir çözümler üretmeye giden yolda ulusal bir kampanyaya dönüşebilecektir” dedi.

“UÇO’lar Türkiye’de kendi türünün ilk örneği”

Ankara Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Celal Taluğ, Özdal Köksal ve Kürşat Demiryürek gibi tarım uzmanları tarafından verilen UÇO eğitimlerinin verildiği etkinlikte konuşan Taluğ, sunumunda, mevcut UÇO’nun Türkiye’de bir kendi türünün ilk örneği olduğuna dikkat çekti. Taluğ, “Bu uygulama, tarım alanında insan kaynaklarının geliştirilmesini hedefliyor ve bu bakımdan oldukça değerli, çünkü çiftçilerin teknik tarımsal bilgileri açık bir şekilde kavramasını sağlıyor. Okulda verilen dersler çiftçilerin sahip olması gereken kritik bilgiler etrafında tartışma yürütmelerine olanak veriyor. Dahası, çiftçiler bu derslerden aldıkları ilhamla diğer çiftçilere öğrendikleri bilgileri aktarıyor ve öğrenilen bilgi kullanışlı hale gelerek nihayet tarımsal hayatın kendisiyle uyumlu oluyor” dedi.

Hataylı kadın çiftçiden AB Büyükelçisi’ne: “Hayat zor”

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı ve Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut da, Çalıştay kapsamında Hatay’daki tarımsal ortamla ilgili bilgi almak ve Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ile ev sahibi toplulukların durumunu görüşmek için bir ziyaret bulundu.

Hatay’ın tarımsal zenginliğini ve Suriyelilerin bölgeye getirmiş oldukları tarımsal becerileri takdir ettiğini ifade eden Büyükelçi ile görüşen Münevver Ezelsoy adlı kadın çiftçi, kadınlara sundukları beceri geliştirme fırsatlarından dolayı Büyükelçiye ve projenin diğer ortaklarına teşekkür etti. Ezelsoy, şunları söyledi:

“Eğitimler bizler için son derece değerli, çünkü kırsaldaki kadın bu sayede öz güven kazanıyor ve kendisini net bir şekilde ifade edebiliyor. Pandemi hepimize pek çok şey öğretti.  Bana ise kadın kooperatiflerine katılarak becerilerimi geliştirmeyi, ekonomik olarak büyümeyi, kendime ve aileme bakmayı öğretti. Girişimimizde en başta erkek üyeler dahil 10 kişiydik. Erkekler de vardı çünkü kadın erkek dengesini sağlamak önemliydi. Birlikte yavaş yavaş büyüdük. Kendi insanımız ve Suriyeli dostlarımızla “birlikte” diyorum çünkü bunu birlikte başardık. Hepimiz biliyoruz ki hayat zor, ancak şunu da kabul etmeliyiz ki hayat aynı zamanda bir risk, risk yoksa öğrenmek yok, büyümek yok. Hayat mücadelesinden ben keyif alıyorum, çünkü mücadele ederek öğrenmek beni güçlü kılıyor ve daha da önemlisi bu şekilde başkalarının hayatlarına dokunabiliyorum.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.