Gıda Hattı

FAO: “Küresel açlığın en büyük itici gücü, çatışmalar”

20 Mayıs 2022, 12:08
Paylaş
FAO: “Küresel açlığın en büyük itici gücü, çatışmalar”

BM’de düzenlenen “Çatışmalar ve Gıda Güvencesi” konulu toplantıda konuşan FAO Genel Direktörü Qu Dongyu, çatışmaların küresel açlığın ana itici gücü olmaya devam ettiğini belirterek, tarımın kalıcı barış ve güvenliğin anahtarı olduğunu söyledi.

BM’nin New York’taki merkezinde düzenlenen “Uluslararası Barış ve Güvenliğin Korunması - Çatışma ve Gıda Güvencesi” başlıklı Bakanlar toplantısı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ev sahipliğinde yapıldı.

“Tarım, kalıcı barış ve güvenliğin anahtarlarından biri”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Dünya Gıda Programı İcra Direktörü David Beasley’in de katıldığı toplantıda konuşan BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü Qu Dongyu, kriz durumlarında gıdanın mevcut ve erişilebilir olmasını sağlamak için tarıma daha fazla fon sağlanması çağrısında bulundu.

“Bugünkü mesajım eskisinden daha önemli: Tarım, kalıcı barış ve güvenliğin anahtarlarından biridir” diyen Qu, kritik önemine rağmen, insanlığın gıda güvencesi için toplam finansmanın yalnızca yüzde 8'inin tarıma gittiğini kaydetti.

Ukrayna savaşı küresel ölçekte riski artırıyor

Ukrayna'daki savaş, dünya çapında gıda güvensizliği tehdidi altında olan insan sayısının artması riskini daha da artırıyor.

Küresel Gıda Krizleri Raporuna göre, 2021'de akut gıda güvensizliği yaşayan insan sayısı 2020'ye göre 40 milyon artarak yaklaşık 193 milyona yükseldi ve bu yıl daha da artması bekleniyor. Afganistan, Somali, Güney Sudan ve Yemen kıtlık riskleriyle karşı karşıya.

Son yükseliş, COVID-19 salgını ve iklim krizi dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin sonucu.

“Çatışmalar, açlığın en büyük itici gücü”

Bununla birlikte, çatışmalar küresel açlığa en büyük katkıyı sağlayan unsur olmaya devam ediyor. FAO Genel Direktörü, 2018 ve 2021 yılları arasında, çatışmaların akut gıda güvensizliğinin ana itici gücü olduğu ülkelerde kriz durumundaki insan sayısının %88 artarak 139 milyonun biraz üzerine çıktığını söyledi.

Dünyanın en büyük buğday ve ayçiçek yağı tedarikçilerinden ikisi olan Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, ihracatı ve lojistiği aksattı ve gıda mevcudiyetini ciddi şekilde etkiledi. Ayrıca, enerji ve gübre fiyatlarındaki artış, bir sonraki küresel hasadı riske atıyor. FAO'nun son senaryolarına göre, çatışma, 2023 yılına kadar 18,8 milyon kişinin daha kronik yetersiz beslenmesini artırabilir.

FAO'nun rolü

FAO, 2021'de acil tarımsal yardım ve dayanıklılık geliştirme programları ile dünya çapında 30 milyondan fazla kişiye ulaştı. Ancak, ciddi zorluklar devam ediyor.

Qu, önümüzdeki aylarda ve yıllarda akut gıda güvensizliği eğilimlerinin hızlanmasını önlemek için, tahıl ve sebze üretimini; hayvansal üretimde tedaviler, aşılar, yem ve su ile hayvan varlığını artırmaya yönelik nakit ve kritik girdiler sağlanarak, gıda üretimini ülke düzeyinde artırmak gerektiğinin altını çizdi.

“Bugün karşı karşıya olduğumuz açıklardan kaçınmak için tarımsal gıda sistemlerimizi dayanıklılıklarını artıracak şekilde dönüştürmenin zamanı geldi. Tarımsal gıda tedarik zincirleri ve değer zincirleri, küçük ölçekli çiftçileri ve haneleri desteklemek için kamu ve özel sektörün katılımıyla güçlendirilmelidir” diyen Qu, küresel topluluğa zorlu koşullarda tarımsal üretimi sürdürmek için yeni kaynaklar tahsis etmeye ve özellikle su yönetimi ve daha şeffaf piyasa bilgi sistemleri olmak üzere inovasyona ve yeni teknolojilere daha fazla yatırım yapmaya çağırdı.

Açlıkla mücadele için 1,5 milyar dolara ihtiyaç var

FAO Direktörü, şu mesajları verdi:

“Tarıma ve kırsal geçim kaynaklarına yatırım yapmak stratejiktir ve geleneksel yardımdan 7 ila 10 kat daha uygun maliyetlidir. FAO’nun 2022'de 50 milyon insanı akut açlığa karşı acil tarım müdahaleleriyle desteklemek için 1.5 milyar dolara ihtiyacı var.

Zaman kısa ve durum vahim. Birlikte çalışarak, 2030’da açlığın olmadığı bir dünya özlemini gerçekleştirebiliriz. Üyelerin kimseyi geride bırakmadan daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam için daha verimli, daha kapsayıcı, daha dayanıklı ve daha sürdürülebilir olacak şekilde tarımsal gıda sistemlerini acilen dönüştürmeleri gerekiyor.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.