Gıda Hattı

FAO ile Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentsel tarım için kolları sıvadı!

20 Nisan 2021, 18:30
Paylaş
FAO ile Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentsel tarım için kolları sıvadı!

FAO ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ile kentsel tarım için umut verici bir proje hayata geçti. Proje ile ABB çevresinde yerel ürünler belirlenecek, 8 kooperatif aracılığıyla ürünler pazara ulaştırılacak.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB)  birlikte hayata geçirdiği “Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevresinde Kentsel Tarımın ve Kırsal Yaşamın Güçlendirilmesi Projesi” çerçevesinde ilk çalıştay geniş katılımla gerçekleştirildi.

Selışık: “Salgın en büyük etkisini şehirlerde gösterdi”

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, dünyanın ve Türkiye’nin Covid19 salgını nedeniyle içinden geçtiği zor sürecin gıdanın önemini ve insanlık için stratejik konumunu sert bir şekilde gündemimize soktuğunu ifade etti.

Covid-19 pandemisinin en büyük etkisini şehirlerde gösterdiğine işaret eden Selışık, “Dünya genelinde 201 ülkedeki 1.430 şehirde virüs tedbirleri uygulanıyor. Bu şehirlerde toplam 1 milyar insan yaşıyor. Virüs, yayılma alanı olarak özellikle kentsel nüfusu daha büyük ölçekte tehdit ediyor” dedi.

Küresel anlamda israfın ve gıda atığının boyutlarına da değinen Dr. Selışık, “Hem açlıkla mücadele hem lojistik nedenlerden kaynaklı israfı önlemek açısından özellikle kentsel tarım ve şehirlerin çevresindeki kırsal alanların güçlendirilmesi bu açıdan çok daha önemli bir hal aldı” diye konuştu.

Kooperatifler aracılığıyla seçilen ürünlerin üretimi yaptırılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ahmet Mekin Tüzün ise, projenin başlangıç safhasında öncelikle bir durum analizi hazırlanacağını, bunun ardından belirlenecek kooperatifler aracılığıyla seçilen ürünlerin üretimi için çalışmalara başlanacağını söyledi. Tüzün, seçilecek ürünler üzerinden bir markalaşmayı hedeflediklerini ifade ederek, “Ankara’da bir markalaşma yapacağız. Sahadaki mevcut durumun analizini iyi yaparsak, sorunların giderilmesi için bir eylem planı hazırlamış oluruz. Biz projenin faaliyetlerini yönlendiririz. Biz bu projeyi çok önemsiyoruz” dedi.

Üretim, pazarlama ve yönetim konularında eğitim verilecek

Proje ile belirlenecek olan 8 kooperatifin yöneticilerine pazarlama, üretim ve yönetim konularında FAO uzmanları tarafından destek verilecek. Eğitimlere ABB’nin 20 personeli de dahil edilecek.

Ankara yakın çevresinde seçilecek yerel ürünlerin üretimi için yine FAO uzmanları tarafından 160 çiftçiye iyi tarım teknikleri, yeni teknolojilerin kullanımı gibi konularda eğitimler verilecek. Ayrıca 16’sı kooperatif üyesi 9’u da ABB çalışanı olmak üzere 25 kişiye de gelişmiş kooperatif yönetimi, marka ve sertifikalandırma gibi konularda eğitimler verilecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.