Gıda Hattı

Fakir Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir? Ne anlama gelir?

29 Mart 2021, 23:12
Paylaş
Fakir Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir? Ne anlama gelir?

Eş anlamlı kelimeler eğitim hayatı boyunca öğrencilerin karşısına çıkıyor. Bu kelimelerin bazıları gündelik hayatta pek sık kullanılmasa da eş anlamlısını duyunca kulağa aşina geliyor. Peki, fakir kelimesinin eş anlamlısı nedir? İşte TDK’ya göre cevabını görmek için okumaya devam edin.

Fakir Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Türk Dil Kurumu, fakir kelimesinin eş anlamlısı olarak yoksul kelimesini göstermektedir. Yazılışları farklı, anlamları aynı olan bu kelimeler birbiri yerine kullanılabilir. Eş anlamlı kelimelerin cümle içerisinde yer değişikliği yapıldığı zaman, cümlede bazı anlam kaymaları var gibi gözükse de genel olarak birebir değiştirilebilir. Bu durum sıklıkla Türkçede kulağa aşina gelme durumu ile açıklanabilir.

 

Buna örnek olarak; 'Yeni evinizde güle güle oturun' yerine 'Yeni konutunuzda güle güle oturun' cümlelerini verebiliriz. Ev ile konut kelimeleri eş anlamlı olsalar bile 'konut' kelimesi cümle içerisinde kulağa değişik gelebilirler.

fakir-kelimesinin-es-anlamlisiFakir kelimesinin anlamı

Geçimini güçlükle sağlayan, yoksul, fukara; Olması gerekenden az; Hindistan'da yokluğa, eziyete kendini alıştırmış derviş; Zavallı, kimsesiz; Kişinin alçak gönüllülük göstermek için kendisine verdiği san anlamlarına gelmektedir. Arapça kökenli bir kelimedir. Fakir kelimesi yerine yoksul kelimesi de kullanılabilir.

Eş anlamlı kelimelerin mantığı

Genelde biri yabancı kökenli olan eş anlamlı kelimelerin, Türkçedeki yeri olarak belirtilebilir. Yabancı kelimelerin Türkçeye girmesi ile beraber ilişiği kurulan kelimeler, eş anlamlı olarak ifade edilebilir. Türkçe en zengin diller arasında yer alır, bu zenginliğin gerekli sebepleri vardır. Bunlardan biri de hiç şüphesiz Türkçenin tarihidir.

Eş anlamlı kelimeler aynı cümle içerisinde yer değişikliği yaparak kullanılabilirler. Bazen cümle anlamında kayma var gibi görünse de çoğunlukla birebir değişiklik yapılabilir.

Fakir kelimesinin cümle içerisinde kullanımı

Kelimelerin daha net anlaşılması için cümle içerisinde kullanmak gerekirse;

-Fakir, fukaraya yardım etmek için elinden geleni yaptı.

-Fakir kol modası geri döndü.

gibi örnekler verilebilir.

Türkçede birçok kelimenin eş anlamlısı vardır. Fakir kelimesi – eş anlamlısı yoksul– gibi birçok kelimenin Türk Dil Kurumu’na göre eş anlamlarına buradan göz atabilirsiniz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.