Gıda Hattı

Fakıbaba: “İthal et beni rahatsız ediyor ama gelmek zorunda”

30 Kasım 2017, 16:09
Paylaş
Fakıbaba: “İthal et beni rahatsız ediyor ama gelmek zorunda”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ithal eti istememesine rağmen et ithalatı yapılmasına “çelişki” eleştirilerini hatırlatarak, “Dışardan et gelmesini istemiyorum, beni rahatsız ediyor. Ama ihtiyaç varsa o getirilmek zorunda” dedi. Fakıbaba, 2018’den itibaren 50 başın altındaki işletmelerin kestirdiği hayvan başına 250 TL destek verileceği müjdesini de verdi.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB) tarafından, buzağı yetiştiricilerinde farkındalığı artırmak üzere düzenlenen “Buzağı Kayıplarının Önlenmesi” Çalıştayı, Ankara’da yapıldı.

gthb-ahmet-esref-fakibaba-gidahattiAnkara, tarım arazisi büyüklüğünde ikinci sırada

Çalıştayın açılışında konuşan Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, Ankara’nın 12 milyon hektar tarım arazisi ile Konya’dan sonra ikinci, küçük ve büyükbaş hayvan varlığıyla da Türkiye genelinde yedinci sırayı aldığını söyledi. İl genelinde çap ile mücadelede bu yıl %107 oranında bir başarı sağlandığını vurgulayan Korkmaz, her sene çiftçilere 1,5 milyar TL destek verilen Ankara’nın bitkisel üretimde de 22 üründe ilk 3’te, 9 üründe ise ilk sırada bulunduğunu kaydetti.

bulent-korkmaz-gidahatti
Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz

“2018 Buzağı Yılı olsun”

Buzağı ölümlerinin sektörde önemli kayıplara yol açtığını belirten TDSYMB Başkanı Kamil Özcan ise Türkiye’nin 14 milyon baş sığır varlığının önemli bir bölümünün, küçük ve orta işletmelerde bulunduğunu, buzağı ölümlerinin de büyük oranda büyük işletmelerde değil, söz konusu işletmelerde gerçekleştiğini söyledi. Bu işletmelerin buzağı ölümlerini önlemeye yönelik hizmetlere hızlı ve ucuz ulaşabileceği bir sistem kurulması gerektiğini vurgulayan Özcan, “Buzağı ölümlerinden yaşanan kayıplar, gelirlerin yüzde 35’ine tekabül ediyor. Türkiye nasıl bebek ölümlerini azaltmada yol aldıysa, buzağı ölümleri de önlenmeli. 2018 yılı ‘Buzağı Yılı’ olsun” dedi.

ankara-valisi-ercan-topaca-gidahatti
Ankara Valisi Ercan Topaca

Ankara Valisi Ercan Topaca da, hedefin sıfır buzağı ölümü olması gerektiğini belirterek, gebelik döneminde ve doğumdan sonra hayvanların bir müddet daha takibinin yapılmasının doğru olacağını kaydetti.

“Et meselesinin temelinde buzağı var”

Çalıştayda besicilere seslenen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ithalat olmadan vatandaşın et ihtiyacının nasıl karşılanacağının sebeplerine inildiğinde en başta buzağının olduğunun görüleceğini söyledi. “Ot olmazsa et, süt; ana olmazsa dana olmaz” diyen Fakıbaba, şöyle devam etti:

“Bizim mutlaka gebe hayvanı, buzağıyı takip etmemiz lazım. Çocuk ölümlerini önlemek için nasıl önlemler alıyorsak, buzağıya kendi çocuğumuz kadar değer vermezsek, bunun acısını çektiğimizi 4 ayda gördüm.

İşletmelerde buzağı ölüm oranlarına bakarsak, ABD’de genelde ölüm oranı yüzde 5, bizde büyük işletmelerde ölüm oranı yüzde 1, hatta sıfır. Buzağı ölümleri küçük, orta ölçekli aile işletmelerinde oluyor. Gebe düvenin bakımını, takibini, buzağının takibini yaparsak bunu önleriz.”

ahmet-esref-fakibaba-buzagi-kayiplarinin-onlenmesi-calistayi-gidahatti“Kimi alkışlayacak, kimi yuhalayacak”

Kendisinin söylemlerine karşı getirilen eleştirilere dikkat çeken Bakan Fakıbaba, “Kolay değil, kimi alkışlayacak, kimi yuhalayacak. Bu siyasetin gereği” dedi. Fakıbaba, şunları söyledi:

“Dışardan etin gelmesini istemiyorum, bu beni rahatsız ediyor. Ama ihtiyaç varsa olmak zorunda. Ama bunu yaparken, ben bunu nasıl yaparım çabası içinde olmak lazım. Fransa, Brezilya nasıl başardıysa, biz de başarmalıyız. Lafla olmaz ama bu, biraz zaman istiyor. Yerli üreticimiz gözbebeğimiz.

Burada bir çelişki yok. Biz bunu ithalatla sürdüremeyiz, diyoruz. Benim çocuklarımın proteine ihtiyacı var. Bunu dışardan almak zorundaysak, almak zorundayım. ESK’nın görevi regülasyon. 29-30 liradan başladık, belki yarın 32-33 lira olabilir.”

Kesilen hayvan başına 250 TL destek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, küçük, orta ölçekli aile işletmelerinin 2018’den itibaren nasıl destekleneceğinin görüleceğini de belirterek, “Ocak ayından itibaren gebe hayvanlar kontrol altında tutulacak, buzağı aşıları bedava olacak. 50 başın altında hayvan bulunan işletmelerin, ruhsatlı kesimhanelerde kestirdiği hayvan başına 250 TL destek verilecek” müjdesini verdi.

buzagi-kayiplari-ahmet-esref-fakibaba-gidahatti“Yerli üreticiye zarar ettirmeyiz”

Hayvancılık konusunda yoğun çalışma yürüttüğünü vurgulayan Fakıbaba, “Ama müsaade edin, bakanlığa geleli daha 4 ay oldu. Yerli üreticilerimiz emin olsun, zarar ettirmeyeceğiz, kâr ettiririz. Ama 80 milyonu insanımızı da düşünmek durumundayız. Üreticiyi, tüketiciyi, sanayiciyi, kasabın ürettiğimizden biz kazanıyoruz’ diyecekleri bir sistem kurmanın peşindeyiz” dedi.

Türkiye’de 5,5 milyon ananın olduğunu, bunu 6,5 milyona çıkarmak için 1 milyon düveye ihtiyaç olduğunu bildiren Bakan Fakıbaba, “Bunu çıkardığımız bizim işimiz zor değil. Moralimizi bozmayalım. Bir 2002’de insanımızın tükettiği et miktarına, bir de bugüne bakın. El ele verirsek, yapamayacağımız hiçbir şey yok” diye konuştu.

“Veterinerin üzeri hayvan kokacak”

Kendisinin önceden de hayvanları sevdiğini, Tarım Bakanı olduktan sonra hayvanlara bakışının değiştiğini ifade eden Fakıbaba, veterinerlere de, “Üzeri hayvan kokmayan veteriner olmaz. Hayvanlarla beraber olmayan veteriner olmaz” diye seslendi.

“İthal besiye eyvallah ama…”

Besi hayvanı ithalatına da dikkat çeken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “İthal besiciliğe eyvallah ama benim için buzağıyı getirmek, yetiştirmek, bir kısmını kasaplık, bir kısmını anne olarak yetiştirmek değerli” ifadesini kullandı.

buzagi-kayiplari-calistayi-plaket-gidahattiAnkara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden Ar. Gör. Ayşe Övgü Şen'in buzağı ölümlerinin nedenlerine ilişkin sunumu ile devam eden Çalıştay, buzağı ölümlerini azaltmada başarı sağlayan işletme sahiplerine plaketlerinin verilmesiyle sona erdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.