Gıda Hattı

Fakıbaba: “Görevimiz hem üreticiyi hem tüketiciyi mutlu etmek”

22 Temmuz 2017, 12:53
Paylaş
Fakıbaba: “Görevimiz hem üreticiyi hem tüketiciyi mutlu etmek”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, et fiyatları konusunda mutlaka önlem almaları gerektiğini bildiklerini söyledi. Fakıbaba, “Hem üreticiyi hem tüketiciyi mutlu etmek devlet, bakanlık ve hükümet olarak bizlerin görevi. Biraz zaman istiyoruz ancak bu çok uzun bir süreyi kapsamıyor. Bu konuda tedbirlerimizi alacağız ve kısa zamanda halkımıza açıklayacağız. ‘Biraz sabır’ diyorum” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, görevi devraldıktan sonra ilk görüşmesini, Bulgaristan Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanı Rumen Porodzanov ile yaptı.

ahmet-esref-fakibaba-rumen-porodzanov-heyet-gidahattiBulgaristan’la ticari ilişkiler

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki iş birliği ve dostluğun tarihin köklerine kadar gittiğini dile getiren Fakıbaba, iki ülke arasındaki dış ticaret hacmine işaret ederek, bunu yeterli görmediklerini söyledi. Tarım sektöründeki bazı problemleri dost ve müttefik ülkeler olarak aşabileceklerini belirten Fakıbaba, şöyle devam etti:

“Taze sebze ve meyve ihracatımızın yüzde 90'ı Bulgaristan kapısından geçmektedir. Buradaki kontrollerden dolayı bazı sıkıntılar yaşanıyor. Öte yandan AB'den ithal ettiğimiz canlı hayvanların Türkiye'ye girişi de Bulgaristan'dan yapılmaktadır. Burada beklemeden dolayı bazı sıkıntılarımız var ama doktor ve finansçı olan iki tarım bakanının bu sorunları çözeceğine ve ilişkileri çok daha iyi yerlere getireceğine yürekten inanıyorum.”

“Biraz zaman istiyoruz”

Gazetecilerin Kurban Bayramı ve et fiyatlarına ilişkin sorularını da yanıtlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, göreve dün (önceki gün) başladığını anımsattı. İlk gün saat 02.00'ye kadar Bakanlıktaki yetkililerle görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Fakıbaba, şöyle konuştu:

“Mutlaka ve mutlaka (et fiyatları konusunda) önlem almamız gerektiğini biliyoruz. Hem üreticiyi hem tüketiciyi mutlu etmek devlet, bakanlık ve hükümet olarak bizlerin görevi ama benim bugün Ahmet Fakıbaba olarak ilk günden peşinen bir şey söylemem doğru olmaz. Halkımız her şeyin en güzelini hak ediyor. Biraz zaman istiyoruz ancak bu çok uzun bir süreyi kapsamıyor. Bu konuda mutlaka tedbirlerimizi alacağız ve kısa zamanda halkımıza açıklayacağız. Onun için 'biraz sabır' diyorum. Kurban Bayramı'nda bütün vatandaşlarımızın bütçelerine uygun kurban kesimi yapmaları da hepimizin arzusu.”

ahmet-esref-fakibaba-rumen-porodzanov-aciklama-gidahatti
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Bulgaristan Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanı Rumen Porodzanov

“Tarım ve hayvancılık dünyanın en önemli sektörlerinden biri”

Bakanlık görevini devralması nedeniyle Fakıbaba'yı tebrik eden konuk bakan da, tarım ve hayvancılığın dünyanın en önemli sektörlerinden biri olduğuna vurgu yaptı. Bu alanlarda büyük tecrübe sahibi olan iki ülke için ziyaretin çok önemli olduğunu belirten Porodzanov, Fakıbaba'nın ilk dış kabulü olması nedeniyle bu görüşmenin kendileri için de güzel bir tesadüf olduğunu söyledi. Porodzanov, “Gayemiz bugüne kadar iyi gelişen ikili ilişkilerin bundan sonra daha üst seviyelere taşınmasıdır. İki ülkenin buna ortak çaba göstereceğine inancımız tam. Bulgar ve Türk hükümetlerinin çok sağlam zemine oturmuş ilişkileri var. Bundan sonra da daha iyi bir iş birliğine imza atacağımıza eminim. Size ve ekibinize yeni görevinizde başarılar dilerim.”

ahmet-esref-fakibaba-gazeteci-gul-gidahattiBakan Fakıbaba, konuşmaların ardından göreve başlaması nedeniyle konuklara ve basın mensuplarına gül takdim etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.