AramaArama
Gıda Hattı

‘Fakat iyi yedik’

8 Eylül 2015, 14:22
Paylaş
‘Fakat iyi yedik’

Yemeksepeti, kullanıcılarının siteye üye oldukları günden bugüne dek verdikleri sipariş verilerini derleyerek oluşturduğu kişiselleştirilmiş hikayelerini ve siteye ait ilginç verileri ‘fakatiyiyedik.com’da sunmaya başladı. Site, daha tanıtımı yapılmadan yüzbinlerce ziyaret aldı. Kendi Yemek Hikayen, Yemek Kimliğin, Bunları Biliyor muydun ve Günün Testi bölümlerinden oluşan mikrositede, kullanıcılar üye girişi yaparak, Yemeksepeti dünyasındaki ayak izlerini keyifle izleyebiliyorlar.

Daha önce “iyi ki doydun” videoları ile kişiselleştirme alanında kendinden söz ettiren Yemeksepeti ‘Fakat iyi yedik’ aracılığıyla da kullanıcıları ile arasındaki samimi ve kişisel ilişkisini sağlamlaştırıyor.

‘Fakat iyi yedik’ büyük veri kullanımı anlamında da yaratıcı bir proje olarak öne çıkıyor. Yemeksepeti’nden yapılan açıklamada; 4 milyon kullanıcısı olan dev bir veri merkezi olarak, ellerindeki verileri kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak için arayüzüne entegre etmeyi sürdürecekleri ifade edildi ve şu bilgilere yer verildi:

“Fakat İyi Yedik’in veri anlamlandırma süreçleri kişinin siparişleriyle uyumlu olarak sürekli güncellenmesine imkan tanıyor. Kullanıcılara ait milyarlarca veri, tıklandığı anda birbirinden farklı ve anlamlı video ve infografikler olarak kullanıcılara aktarılabiliyor. Yani her bir kullanıcının, günden güne hikayesi farklılaşıyor; kullanıcıların videoları ve diğer verileri sipariş verdikçe günden güne tekrar oluşturuluyor. Fakat İyi Yedik’te günlük olarak yaklaşık 10 milyar satır civarında veri işleniyor. Tüm bu özellikleriyle proje, teknik olarak da çok önemli bir başarı.

 ‘Fakat iyi yedik’ içerisinde kullanıcılar kendi hikayelerini izlerken, bir yandan da Yemeksepeti evreninin ne kadar büyük olduğunu görebiliyor. Örneğin mikro sitedeki “Bunları biliyor muydun” kısmında, “Son 1 senede 2.287 adet Muhammara siparişi verildi ama sen hiç Muhammara siparişi vermemişsin” gibi kişisel detaylara yer verilirken, “2015 yılında derbi maçlarının olduğu gün 1.319.640 dilim pizza, 155.377 patates kızartması sipariş edildi. Golü, heyecanı ve pizzayı gönülden seviyoruz” gibi genel veriler de paylaşılıyor.

Ayrıca kullanıcının ilk sipariş tarihi, toplam sipariş sayısı, hangi mutfakları tercih ettiği gibi verilerin yanı sıra, “Kaç kurye şifreni girerken kafasını çevirdi”, “İçtiklerin bir havuz olsaydı kaç litre ederdi”, gibi sorulara da ‘Fakat iyi Yedik’de video ya da infografik formatında yanıt bulmak mümkün oluyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.