AramaArama
Gıda Hattı

Facebook’u kapatmak size iyi gelmeyebilir!

8 Nisan 2018, 17:18
Paylaş
Facebook’u kapatmak size iyi gelmeyebilir!

Son dönemde birçok tepkinin hedefinde yer alan sosyal medya platformu Facebook hakkında ilginç bir araştırma yapıldı. Buna göre, genel olarak zannedilenin aksine Facebook’u kapatmak insana iyi gelmiyor...

Geçtiğimiz ay Journal of Social Psychology (T. Sosyal Psikoloji Dergisi) isimli bilimsel dergide yayınlanan bir çalışmada Facebook ve stres arasındaki bağlantı incelendi.

internet-laptop-gidahatti

Facebook'u kapatmak stresi azaltıyor mu?

Denek olarak 138 aktif kullanıcının yer aldığı çalışmada, Queensland Üniversitesi’nde araştırmacılar Facebook’a 5 gün ara vermenin stres hormonu kortizol seviyesini düşürdüğünü tespit etti.

Bu bilgi sizi hesabını silmeye ikna edebilir mi? Acele etmeyin...

Araştırma ekibinin başındaki isim olan Eric Vanman yayınladığı bir basın açıklamasında şunları söyledi:

“Facebook’u bırakan katılımcıların fizyolojik stres seviyelerinde bir iyileşme görüldü. Bununla birlikte kendilerini iyi hissetmediklerini ve yaşamlarıyla ilgili tatminsizlik yaşadıklarını bildiren katılımcılar, Facebook kullanmaya devam etmeyi düşündüklerini söyledi.”

Stresli durumlarla baş etmeye yardımcı oluyor

Kortizol seviyelerinin düştüğünü fark etmeyen katılımcılar, Facebook’u geçici olarak kapatmadan önceki kadar stresli hissettiklerini dile getirdi.

Computers in Human Behavior (T. İnsan Davranışında Bilgisayarlar) isimli dergide Mayıs 2017’de yayınlanan bir başka çalışmada, Northwestern Üniversitesi’nden araştırmacı Renwen Zhang, Facebook kullanıcısı 560 üniversiteli gençle anket yaptı.

Çalışmanın sonunda Zhang, Facebook’un öğrencilerin stresli durumlarla zihinsel olarak baş etmesine yardımcı olduğunu belirledi.

Öğrencilerin bilgi paylaştığında sosyal medyadaki arkadaşlarından destek gördüğü; duruma göre arkadaşların cesaret, tavsiye verdiği ve bazı durumlarda yardımcı olduğu belirlendi.

Bu süreç ise öğrencilerin destek görmüş hissetmesini sağladığı gibi depresyonu önlüyor, kişinin yaşamından daha memnun olmasını sağlıyor. Bir diğer deyişle Facebook insanların stresli durumlarda daha sağlam durabilmesine önemli katkı sağlıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.