Gıda Hattı

Facebook WhatsApp ve Instagram'da erişim sorunu nasıl çözüldü bu sorun neden yaşandı

5 Ekim 2021, 06:09
Paylaş
Facebook WhatsApp ve Instagram'da erişim sorunu nasıl çözüldü bu sorun neden yaşandı
Facebook Instagram ve WhatsApp üzerinde yaşanan erişim sorunu şirketin alan adı sunucularını etkileyen bir değişiklik olarak düşünüldü. Bağımsız araştırmacı gazeteci bir Brian Krebs Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Facebook ve Instagram'da ortaya çıkan sorunun nedeni ile ilgili değerlendirme yaptı.

Wall Street Journal'a yapmış olduğu açıklamada ağ izleme şirketi Kentik direktörü Doug Madory Facebook'un pazartesi sabahı yönlendirme bilgilerinde bir değişiklik yaptığını söyledi. Bu değişikliğin adı sisteminin sunucularına ekledi ve DNS sunucularını kullanılmaz hale getirdi. Şirket bu nedenle hizmetin sağlayamadı ve erişimi engellendi.

Newyork Times’da ismini vermeyen bir şirket çalışanı şirketin problemin nedenini henüz saptayamadığı ve siber saldırıdan şüphelendiği bilgisi ortaya çıktı. Facebook'un şirket içi etkileşimini de bu durumdan etkilendi. Çalışanların zoom uygulaması üzerinden iletişim kurmaya çalıştığını belirtti. Şirketin giriş kartlarının da çalışmadığını ve çalışanlarında ofise giremediğini açıkladı.

İnternet üzerinde ortaya çıkan çökme sorunu Türkiye saati ile 18.40 da başladı. WhatsApp, Facebook ve ınstagram'da dünya genelinde erişim sorunu yaşandı. Söz konusu sorun için Facebook'un iletişim direktörü Andy Stone açıklama yaptı. Twitter üzerinden yaptığı açıklamada uygulamalar ve ürünlerde erişim sorunu yaşandığının farkındayız. Kısa süre içerisinde her şeyin normale dönmesi için gayret ediyoruz. Verdiğimiz rahatsızlık nedeniyle özür dileriz dedi.

Kritik bilgiler geldi

Bağımsız araştırmacı ve gazeteci Birian Krebs Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla dikkat çekti. Facebook ve Instagram’ın nasıl bulunacağını söyleyen Krebs DNS kayıtlarının bu sabah küresel yönlendirme tablolarından çekildiğini belirterek “e-postanızın çalışmadığını ve dahili web tabanlı araçlarınızın tamamen başarısız olduğunu düşünün. Facebook'ta çalıştığınızı hayal edebiliyor musunuz?” ifadelerini kullandı ve Facebook'ta yaşanan krize dikkat çekti.

Ayrıntıların açıklanmadığını belirten gazeteci bu değişikliğin neden yapıldığını bilmiyoruz. Ters giden ve sistem çapında herhangi bir güncelleme sonucunda oluşmuş olabilir dedi. Hepsi spekülasyon yalnızca Facebook DNS kayıtları üzerinde kontrol sahibi şeklinde yorumunu paylaştığı dünya genelinde sosyal medya ağları olan Facebook, Instagram ve WhatsApp’a erişemediklerde duyuran şirketler sorunun üzerinde çalıştıklarını belirttiler.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.