Gıda Hattı

Facebook, WhatsApp ve Instagram ile ilgili uzmanlar uyarıyor! Kişisel bilgiler tehdit altında

5 Ekim 2021, 16:10
Paylaş
Facebook, WhatsApp ve Instagram ile ilgili uzmanlar uyarıyor! Kişisel bilgiler tehdit altında
Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya araçlarından WhatsApp, Facebook ve Instagram tarihin en uzun sıkıntısını yaşattı.

Sosyal medya ağlarında 7 saatlik bir kesinti yaşandı. Platform normale döndü ancak uzmanlardan konuya ilişkin kritik bir açıklama geldi. Yazılım mühendisi Prof. Dr. Ali Okutan uyardı. Siber saldırıya uğrayan platformlar nedeni ile bilgiler çalınmış olabilir. Hisseler düşmesin diye bunu hemen söylemeyeceklerdir. Ancak kullanıcılar bu platformları kullanırken dikkat edin. Özellikle IBAN gibi önemli bilgileri bu platformdan paylaşmayın dedi.

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp ve sosyal medya platformları Facebook ve Instagram'da uzun süreli erişim sorunu yaşandığı dünya çapında yaşanan bu problemi uzmanlar değerlendirdi. Yazılım mühendisi Prof. Dr. Ali Okutan platformların hepsi birer büyük yazılım. Özellikle dağınık sistem dediğimiz sistemlerde parça parça yazılımların bir araya gelmesiyle oluşmuş bir yazılım parçası. Bu platformlara siber saldırı yapıldı ve bilgilerde alınmış olabilir. Bu bilgiler alındı ise kimse bunu bizlere söylemez. Hisse düşüşleri yaşanmasından korkulur. Böyle uzun süreli arıza basit bir arıza olamaz. Biz yazılımları ne zaman çalışmadığını biliriz ve bu bir siber saldırıdır ifadelerini kullandı.

Kullanıcılar tarafından bu platformlar dikkatli kullanılmalı

Platformlarda sistemi bir binanın kapısına benzeten okutan platformlarda kullanıcının girebildiği bir kapı var ve müşterilerin girdiği ön kapısı her zaman daha kolay. Bir de o binada malzemelerin geldiği arka kapı vardır ve o platformun kendine aittir. Kullanıcılar kendi kapılarını dikkatli kullanmıyorlar. Yani kullanıcı ayarlarını yaparken bütün bilgilerin herkes tarafından görülmesini veya görülmemesini sağlamanız gerekirken buna pek çok kişiye önemsemiyor. Arka kapıda da çok kısıtlı bilgilerin bulunduğu şifreler korunuyor. Hackerlar o kapıları bir bir kırıyor. Bilgi alırken de sistemi durdurmak durumunda kalıyorlar.

Dün yaşanan olay gelecekten bir haber veriyor

Dün gece yaşanan olay erişim problemi olarak görülse de 20 saate yakıt devam edebiliyor. Profesör Doktor Okutan aslında dün geceki olay geleceğin habercisi. Aylar süren tekrar çalıştırma çalışmaları olabilir. Dikkatli olmak gerekiyor. Bu tarz çöküşleri bu dönemde yaşayabiliriz. Siz önlemleri geliştirdikçe siber saldırı yapanlarda yöntemleri geliştirmekte. Bilgiler muhtemelen çalınmış olabilir dedi.

Alternatif platformları kullanmalısınız

Okutan kullanıcıların haklarına sahip çıkmalarını bununla birlikte platformda ihtiyaç duyduğu kadar izin yetkisi vermesi gerektiğinin altını çizdi. İhtiyaç duyduğunuzda izin vermelisiniz. Arka kapı için yapacak çok fazla şeyiniz yok. Bunun da tek çaresi alternatif başka platformlara üye olmak ve onları denemek. Çok gerekli ise hemen başka bir platforma geçin. Yedekte başka bir platform kullanmalısınız. Çünkü bu durumlar her zaman olabilir ve o platformlarda da aynı sorunlar yaşanabilir. Her zaman bilgiler çalınabilir şeklinde açıklamada bulundu.

Risk azaltılabilir

Önemli açıklamalarda bulunan Dr. Okutan kullanıcı ayarlarını yaparken kimlerin görmesini istediğinizi uygulama size yöneltiyor. Bu bilgilerin kötü kullanım yapacak kişilerin eline geçmesini önlemek için yalnızca belirli bir arkadaş çevresi ya da gruplar oluşturmalısınız. O gruplardan sadece belirli olanları erişim izni vermelisiniz. Kendinizi biraz sağlama almanız bu açıdan önemli. Gerekli gereksiz herkese bilgi ve resmi de sosyal medyada paylaşmak yanlış. Aksi takdirde birileri kötü amaçlı kullanılabilir ve sonra mahkeme süreci başlayabilir. Platformların esas yapısını değiştirecek şifrelerin çalınmasını platform sahipleri dahi engelleyemez. Siber saldırılar her platformun başına gelebilir. Elimizden geldiği kadar riske atmamamız gerekiyor. Eğer onlardan biri hacklenirse bazı bilgilerinizi açığa çıkar. Biz bilgisayarlarda da bilgilerin yok olmaması için hep aynı şeyleri uyguluyoruz.

Uzun süreli erişim sorunu bilgilerin çalındığının kanıtıdır

Okutan kullanıcılara uygulamayı kullanmaya başladığınızda riski kabul ediyorsunuz. Kesin olarak bu işten kurtulabilmek de mümkün olmuyor. Böyle uzun süreli bir arıza basit bir arıza olarak değerlendirilmemelidir. Yazılımların ne zaman çalışmayacağını bizler biliyoruz ve bu bir siber saldırı. Bir saatlik bir siber saldırı bile olsa aktarılacak bilginin miktarı daha az olurdu. Uzun süre olunca o sistemden bütün bilgiler çalınabilir şeklinde bu dönemi yorumladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.