AramaArama
Gıda Hattı

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Avrupa’dan da özür diledi

23 Mayıs 2018, 12:50
Paylaş
Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Avrupa’dan da özür diledi

Sosyal medya platformu Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook kullanıcı verilerinin kötüye kullanılması nedeniyle Avrupalı kullanıcılardan özür diledi.

Facebook’un 87 milyon kullanıcısının kişisel bilgilerinin İngiltere merkezli veri şirketi Cambridge Analytica’nın ele geçirmesiyle patlak veren skandalla ilgili olarak daha önce ABD Kongresi’nde ifade veren Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, bu kez Brüksel’de Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

“İnsanların güvende olması kârdan önemli”

AP’deki siyasi grupların liderlerinden oluşan Başkanlar Konferansı’nda soruları yanıtlayan Zuckerberg, sorumluluklarının gerektirdiği şekilde hareket edemediklerini kabul ederek, “Bu bir hataydı ve üzgünüm” dedi.

Benzer bir skandalın bir daha yaşanmaması adına yapılması gereken tüm değişiklikler üzerinde çalışmanın zaman alacağını vurgulayan Mark Zuckerberg, hiçbir hataya yer vermeden gerekli yatırımları yapmakta kararlı olduğunu söyledi.

İnsanların güvende olmasının kâr etmekten daha da önemli olduğunun altını çizen Zuckerberg, gelecek 18 aylık dönemde önemli seçimler olduğuna işaret ederek, “2016’da Amerikan seçimlerine yönelik Rus müdahalesini belirlemekte çok yavaş kaldık. Şimdi farkında olduğumuz koordine yanlış bilgilendirme kampanyalarına karşı yeterince hazır değildik” ifadelerini kullandı.

Parlamenterlerin tepkisi: "Facebook tekel oldu"

Bu arada toplantıya katılan parlamenterlerin sürekli sorular sorması Mark Zuckerberg’in yanıtlar için kullandığı süreyi kısaltırken, diğer yandan Zuckerberg’in spesifik cevaplar vermekten kaçınması da parlamenterlerin tepkisine neden oldu.

Avrupa Halk Partisi Grup Başkanı Manfred Weber, Facebook’e tekel suçlaması yönelterek, “Facebook tekel haline geldi. Bunu kırmanın yolları aranmalı, zira bir tek elde çok fazla güç toplandı” dedi.

Avrupa Parlamentosu Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt da, Zuckerberg’e, “Sizi nasıl hatırlayacağımızı sorgulamalısınız. Bir yandan topluma büyük katkıda bulunan Steve Jobs ve Bill Gates ile 3 teknoloji devinden biri olarak ya da demokrasilerimizi yok eden dijital canavar yaratan bir dahi gibi” diye seslendi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.