Gıda Hattı

Fırıncılar Ramazanda Pideye Zam Yapacak

30 Ağustos 2007, 18:01
Paylaş

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, şu an geçerli olan 2 YTL'lik ekmek kilogram fiyatının, ramazan ayında kesinlikle artış göstermeyeceğini söyledi. Balcı, geçen yıl Ankara'da 60 YKr olan 300 gramlık ramazan pidesinin bu sene 75 YKr fiyatla satılacağını belirtti.

Balcı, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Merkezi'nde dün düzenlediği basın toplantısında, geçen ay yaptıkları açıklamada daha önce 32 YTL civarında olan un fiyatlarının 37-39 YTL aralığına yerleştiğini söylediklerini hatırlattı. Yüzde 12-15 civarındaki bu artışın esnafı zora sokacağını ve hasadın tamamlanmasını beklediklerini ifade eden Balcı, 2006'da 20 milyon ton olan buğday hasadının bu yıl 17 milyon tona düştüğünü belirtti. Gerekli çalışmalara acilen başlanmasını isteyen Balcı, ülke genelinde 2 YTL olan ekmeğin kilogram fiyatının artmaması için tedbir aldıklarını belirtirken “Şu an geçerli olan 2 YTL'lik ekmek kilogram fiyatı, Ramazan ayında kesinlikle artış göstermeyecek” dedi.

Ramazan sonrasında ise maliyetlerin tekrar gözden geçirileceğini ifade eden Balcı, iyileşme olmaması halinde maliyetlerdeki artışın ekmek fiyatlarına yansıyacağını bildirdi. Balcı, ramazandan sonra ekmek fiyatında ne kadarlık bir artış olacağının sorulması üzerine, “Yüzde 10-15'lik bir artış gelir. Bu da ekmeğin kilogram fiyatının 2.25 YTL'ye tekabül etmesi demektir” dedi.

Yüzde 25'lik simit zammına da değinen Balcı, Simitçiler Odası'nın Federasyonlarına kayıtlı olmadığını belirterek “O esnafımızın da bu zammı tekrar gözden geçireceğini ve bir süre daha 50 kuruş yerine 40 kuruş olarak devam edeceklerini düşünüyorum” diye konuştu.

Balcı, ekmekte gramaj serbestliği konusunda da ilgili yönetmeliğin yasalara aykırılık teşkil ettiğini ve bunun kaldırıldığını bildirdi. Yönetmeliğin kalkmasının her fırının istediği gramda ekmek üretebileceği anlamına gelmediğini anlatan Balcı, gerçek esnafın, kanunlara uyan, ruhsatlı, ilgili kurumlardan fiyat alarak üretim yaptığını kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.